• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tamamen tıkalı kalp damarı bypassız açıldı
27 Temmuz 2011 Çarşamba 09:46

Tamamen tıkalı kalp damarı bypassız açıldı

Tamamen tıkalı kalp damarlarının açılmasında yeni geliştirilen Antegrad ve Retrograd yöntemleri 3 farklı hasta üzerinde canlı ameliyatla anlatıldı.

Selçuklu Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Behlül Altunkeser ile Avrupa Kardiyoloji Total Oklüzyon Derneği Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Göktekin tarafından “Kompleks Koroner Müdahaleler” başlıklı oturumda tamamen tıkalı kalp damarlarının açılmasında yeni geliştirilen Antegrad ve Retrograd yöntemleri 3 farklı hasta üzerinde canlı ameliyatla anlatıldı.

Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Konferans Salonu’nda düzenlenen oturumda konuklar salonda iken ameliyathanede hazır bulunan kardiyologlar gerçekleştirdikleri müdahaleyi canlı olarak salondaki meslektaşlarına izlettiler. Müdahalelere Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Gök, Selçuklu Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazif Aygül, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıddık Ülgen, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Bilge katıldı.

KONYA’DA İLK

Oturumu düzenleyen Prof. Dr. Altunkeser, “Mevcut yöntemlerle açılması mümkün olmayan, tamamen tıkalı olan kalp damarlarının Antegrad ve Retrograd gibi yeni yöntemlerle açılması işlemini Konya’da ilk defa Selçuklu Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirdik ve iyi sonuçlar aldık. Bu ilkin Selçuklu Tıp Fakültesi’nde uygulanmış olması Üniversitemiz adına gurur vericidir. Daha önce bazı tıkalı damarların balon ile açılması mümkün değildi. Bu hastaların bir kısmına bypass uygulanırken, bir kısmı da sadece ilaç tedavisi ile yetinmek zorunda kalıyordu. Gelişen teknikler ve ekipmanlar sayesinde artık tamamen kapalı damarların da başarılı bir şekilde açılması mümkün. Bugünkü oturumda bunu uygulamalı olarak göstermiş olduk.” dedi.

1-2 GÜNDE İYİLEŞECEKLER

Operasyonların başarılı bir şekilde geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Altunkeser, “Bu yöntem diğer balon işlemleri gibi kasık bölgesinden kalp damarına ilerletilen teller ve balonlar yardımı ile yapılıyor. Ama kullanılan teknik ve malzemeler farklılık göstermektedir. Bu tekniğin uygulanmaya başlamasıyla bypass ameliyatına olan ihtiyaç azalacak ve hastalar 1-2 gün gibi çok kısa bir sürede gündelik hayatlarına dönebilecekler. Bugün burada 3 farklı hasta üzerinde uyguladığımız operasyonlarda tam tıkalı damarlar üzerinde önceki yöntemlere göre başarı oranı çok daha yüksektir.” dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA