• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tam gün yasasına tepki
14 Ocak 2010 Perşembe 13:05

Tam gün yasasına tepki

Konya-Karaman Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Faruk Aksoy, gündemde olan Tam Gün Yasası'nın bu haliyle yasalaşması halinde hekimlerin ve hastaların mağdur edileceğini ve...
    Konya-Karaman Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Faruk Aksoy, gündemde olan Tam Gün Yasası'nın bu haliyle yasalaşması halinde hekimlerin ve hastaların mağdur edileceğini ve yasanın bu haliyle yasalaşmasına karşı olduklarını söyledi.

    Doç. Dr. Aksoy, oda binasında düzenlediği basın toplantısında hükümet tarafından gündeme getirilen ve doktorlara ya çalıştığı kurumda ya da özel muayenehanesinde çalışma şartı getirecek olan Tam Gün Yasası'na değindi. Mevcut yasanın bu haliyle doktorları ve dolaylı yoldan hastaları da etkileyeceğini belirten Doç. Dr. Faruk Aksoy, "Hekimler yasayla birlikte mevcut durumlarına göre gönül rahatlığıyla razı olabilecekleri dişe dokunur bir iyileştirme yapılmadan, önemli bir haklarını kaybedeceklerini düşünmektedirler. Hali hazırda kamuda çalışan hekimlerden gelirlerini yetersiz bulanlar biraz fazla çalışmayı göze alarak ikinci bir işte çalışmak suretiyle bu yetersizliği gidermeye çalışmaktadır. Ayrıca hekimlerin performansa bağlı olarak elde ettikleri döner sermaye gelirlerinin devamlılığıyla ilgili kaygı duyulmaktadır. Bu nedenle temel maaşta yapılan iyileştirme yetersiz görülmektedir" dedi.

    Hükümet tarafından açıklanan doktor maaş rakamlarının sanal olmaktan öteye gidemediğini de savunan Aksoy, "Hükümet tarafından kamuoyuna açıklanan maaşlar tamamen sanal rakamlardan oluşuyor. Bu rakamlar, bir hekimin yüzde 100 performans göstermesi halinde alacağı maaşı ifade ediyor ancak şu an bir hekim 24 saat bile çalışsa bu sözü edilen maaşı alamaz çünkü bu maaşı çalıştığı hastanenin döner sermayesi karşılamak zorunda. Şu an hiçbir hastane, öngörülen maaş rakamlarını hekimlerine verecek durumda değil çünkü SGK' dan alacaklarını alamıyor" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA