• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tam 100 milyar ton su saklıyor
23 Aralık 2013 Pazartesi 22:39

Tam 100 milyar ton su saklıyor

Küresel ısınmasının en çok tehdit ettiği yerlerden biri olan ve kapladığı alanın yüzde 90'ından fazlasında erime yaşanan Grönland, saklı bir su deposuna sahip.
Nature Geoscience dergisinde dün yayımlananaraştırma sonuçlarına göre, Grönland yüzeyinin 5-50 metre derinlikte bulunan sulu kar tabakası, 70 binkilometrekarelik bir alanda 100 milyar ton susaklıyor.
 
Araştırmada yer alan Utah Üniversitesi'nden buzulbilimci Richard Forster, "Grönland'dakisistemlerin nasıl çalıştığını bildiğimizi sanıyorduk ancak farkında olmadığımız bir sudepolama sistemi bulunduğu ortaya çıktı"ifadesini kullandı.
 
Yeni keşif, bilim insanlarına Grönland'da yıllık erimenin nasıl yaşandığını ve erimenin suseviyesindeki artışı nasıl etkilediğini anlamasına yardımcı olacak. Yazın yaşanan erimelerin buzul üzerinde ortaya çıkardığı büyüleyici mavi göl ve akıntıların, daha sonra okyanusa aktığı veya buzda donduğu düşünülüyordu.
 
LiveScience sitesine konuşan Forster, "Şimdi bu suyun nereye gittiğini bulduk... Bukeşif Grönland'daki sistemin karmaşıklığını artırıyor" dedi.
 
BUGÜNE KADAR FARK EDİLMEDİ 
 
Saklı 'su deposunu' keşfeden ekibin gerçekleştirdiği ve 30 Kasım'da Geophysical Research Letters dergisinde yayımlanan bir diğer araştırmada, su deposunda kar tabakasındaküresel su seviyesini 0.4 milimetre artıracak su bulunduğu belirtildi.
 
Forster, Grönland'ın her yıl eriyen kar ve buzlarla deniz seviyesini 0.7 mm artırdığını not düştü.
 
Araştırmacılar, varlığı tespit edilen suyun, yoğun, sert kar tabakasında kaldığını, Grönland'a aşırı kar yağması nedeniyle bir yıl öncesinin karını içeren bölgenin tespit edilemediğini belirtti. Grönland'ın güneydoğusunda dağlara vuran rüzgarlar, dondurucu soğuklarda sıvıhaldeki suyun üzerini battaniye gibi örttü.
 
Geçmişte yapılan araştırmalar, Grönland'ın milyonlarca yılda oluşan katmanlarında sondajçalışması yaparken, onlarca yılın karını biriktiren güneydoğu bölgesinde çalışmayapılmamıştı.
 
2011 ve 2013 yıllarında radar taramalarıyla elde edilen veriler, NASA'nın Buz Köprüsüprojesiyle de desteklenince, gizli kalan su deposu kendini ele verdi.
 
GELECEĞİ NASIL OLACAK? 
 
Küresel ısınma tehdidi altındaki Grönland'ın, 2003'ten bu yana her yıl 200 milyon ton buz vekar kaybettiği tahmin ediliyor.
 
Hükümetlerarası Küresel Isınma Paneli tarafından Eylül ayında yayımlanan rapora göre,küresel atmosfer sıcaklıklarının 1-4 derece artması, Grönland buzullarının tamamen erimesine neden olacak.
 
Küresel sıcaklıklar, sanayi devrimi öncesindeki döneme kıyasla bugün 0.7 derece artmışdurumda.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA