• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Talibanla anlaşma barışı getirmez
30 Ocak 2010 Cumartesi 16:15

Talibanla anlaşma barışı getirmez

Daily Telegraph gazetesi Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, "Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki bir barış anlaşmasının El Kaide
Gazetenin dış politika muhabiri Damien McElroy'un Davutoğlu ile yaptığı mülakatın ardından kaleme aldığı haberde, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin, Taliban'ın dahil olduğu ulusal bir uzlaşma sürecinin birkaç hafta içinde başlatılmasını umduğunu açıkladığı hatırlatıldı.

TALİBAN İLE EL KAİDE ARASINDAKİ FARK

McElroy, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun konuya ilişkin ise şunları söylediğini aktardı:

"Taliban ile El Kaide arasında tam bir benzerlik olduğunu düşünmemeliyiz çünkü birçok Taliban üyesi Afgan halkıdır ve ulusal uzlaşı onlar için gereklidir. Bu sorunun kaynağıyla ilgili, neden bu problemin olduğu hakkında düşünmeliyiz."

NATO'nun tek Müslüman üyesi olarak Türkiye'nin görüşlerinin önemli olduğuna ve Türkiye'nin 2001 yılından bu yana Afganistan ilişkilerinde önemli rol oynadığına dikkati çeken McElroy, Davutoğlu'nun ayrıca, "Uluslararası terörle mücadele, ortak gayemiz ama bu sadece mücadeleyle ilgili değil. Barış için yeni bir küresel vizyon olmalı" dediğini kaydetti.

MÜSLÜMANLARIN SORUNLARI İÇİN KAPSAMLI BİR STRATEJİ

Davutoğlu'nun İsrail-Arap sorunu ve Müslümanları öfkelendiren diğer ihtilaflarla ilgili daha kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç olduğunu söylediğini de yazan McElroy, Davutoğlu'nun şu sözlerine yer verdi:

"Eğer Filistin'deki durum devam ederse veya Müslüman toplumların duygularını kışkırtan başka ihtilaflar çözümsüz olarak bırakılırsa o zaman bu terör konusunu kontrol altında tutmak zor olacaktır. Barışla ilgili küresel bir vizyon, ayrıca bölgesel bakış açılarının ve bölgesel barışın olması gerektiğini düşünüyoruz."

"EL KAİDE TÜM ORTADOĞU'NUN İSTİKRARINI TEHDİT EDİYOR"

Türkiye'nin bu hafta Pakistan ve Afganistan yetkilileriyle istihbarat paylaşımının da gerçekleştiği toplantılara ev sahipliği yaptığını anımsatan McElroy, Davutoğlu'nun ayrıca, "Yemen'de büyüyen El Kaide'nin tüm Orta Doğu'nun istikrarını tehdit ettiğini" söylediğini bildirdi.

Davutoğlu'nun konuya ilişkin, "Yemen'deki kritik problemleri anlıyoruz. Bu, Yemen'den bölgeye yayılabilir" dediği kaydedildi.

Kaynak: Ajanslar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA