• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Talha Uğurluel, Çanakkale Savaşını anlattı
17 Mart 2013 Pazar 15:00

Talha Uğurluel, Çanakkale Savaşı'nı anlattı

Tarihçi yazar Talha Uğurluel, Meram Belediyesi tarafından düzenlenen programda Çanakkale Zaferi'ni anlattı.
Tarihçi yazar Talha Uğurluel, Meram Belediyesi tarafından düzenlenen programda Çanakkale Zaferi'ni anlattı. Konevi Kültür Merkezi'ndeki konferansa Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mustafa Çıpan, AK Parti Konya İl Başkan Vekili Özgür Solak, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Saim Arıtan, Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Günümüzde Çanakkale Savaşı'nın sadece tek gün süren bir olaymış gibi düşünüldüğünü belirten tarihçi yazar Talha Uğurluel, “Halbuki bu olay bir yıl süren ve bir toplumun kaderini belirleyen büyük bir hadisedir.” dedi.

Son dönemlerde sık sık gündeme gelen Seyit Onbaşı hakkında yapılan tartışmaların çok yersiz olduğunu vurgulayan Uğurluel, “Bazıları bizim tarihi değerlerimizi bilerek karartmaya çalışıyorlar. Seyit Onbaşı da bunlardan biri. Seyit Onbaşı o dönemde yaşamıştır ve bütün anlatılanlar gerçektir. Albay Hulusi Bey de o dönemde orada savaşan ve gazi olma şerefine eren çok değerli bir subaydır. Hatıralarında Seyit Onbaşı’yı ve koca top mermisini tek başına topun ağzına sürüp düşman zırhlısını yerle bir ettiğini bizzat anlatmıştır.” diye konuştu. 
Yeni nesile Çanakkale Zaferi'nin tekrar tekrar anlatılmasını isteyen Uğurluel, "1. İbrahim'in eşi ve 4. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan, Çanakkale Boğazı'nın en dar ve stratejik kısmına kale yaptırmıştır. Demek ki Osmanlı hatunlarının tek işi, ayna karşısında süslenip, kocalarını beklemek değilmiş" dedi.     

Yaklaşık 1 yıl süren Çanakkale Savaşı'nı detaylı bir şekilde anlatan Uğurluel, konuşmasını şöyle tamamladı: "Atalarımız, Çanakkale'de kısıtlı imkanlarla çok zor şartlarda devrin en önemli savaş gemilerine sahip olan İngiliz, Fransız, İtalyan ve Rus donanmalarına ve dünyanın dört bir yanından toplanılarak getirilen orduların çıkarmalarına göğsünü siper ederek geçit vermedi. Özellikle cephe savaşlarında, cephelerdeki askerlerimiz düşmana karşı gündüz amansızca savaşmış, gece ise milletimizin alicenaplılığını göstermiştir. Siperler arasının 5 metreye kadar düştüğü yerde kıran kırana, göğüs göğüse savaşan askerlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz" diye konuştu.

Tarihçi yazar Talha Uğurluel, konferanstan sonra "Kanuni" adlı kitabını okurlarına imzaladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA