• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Talat: Rumlar PKKyı destekliyor
25 Haziran 2010 Cuma 15:07

Talat: Rumlar PKK'yı destekliyor

Tvnet'te Metin Mutanoğlu'nun sunduğu Tutanak programına konuk olan Talat, kendisinin eski Rum lider Papadopulos'u teröre verdikleri destekten dolayı uyardığını söyledi
KKTC 2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,Kıbrıslı Rumların PKK'ya eskiden beri destek verdiğini ve bu desteğin hala devam ettiğini söyledi.

Tvnet'te Metin Mutanoğlu'nun sunduğu Tutanak programına konuk olan Talat, kendisinin eski Rum lider Papadopulos'u teröre verdikleri destekten dolayı uyardığını söyledi. Talat şöyle konuştu.

"Doğru olan birşey var PKK’nın para toplama ve diğer lojistik destekleri elde etmek bakımından Kıbrıs’ı bir üs olarak kullanması veya bir sıçrama tahtası olarak kullanması da bilinen bir gerçektir. Dediğim gibi bu konuda tespitlerimiz var. Cumhurbaşkanıyken konuyu incelemiş yaptığım bir açıklamada Kıbrıs Rum tarafının PKK’yı desteklediğini söylemiştim o zamanki Kıbrıs Rum lider Papadopulos bunu şiddetle reddetmiş ve bu konuda benden kanıt istemişti. Kanıt gösteremezsem de özür dilememi istemişti ve bunu resmen BM kanalıyla yapmıştı. Ben de onun üzerine elimizdeki tüm kanıtları toparladım ve bir mektup haline getirdim kendisine ve BM’ye gönderdim, ses kesildi hiçbir cevap hiçbir tepki bu noktadan sonra çıkmadı susuldu kısacası O nedenle Kıbrıs Rum tarafının PKK’ya hiç olmazsa sempatisi bundan kaynaklanarak hem lojistik olarak hem parasal olarak yataklık etmesi bilinen bir gerçek."

Girne'deki evinde TVNET Kıbrıs temsilcisi Hüseyin Gürlek'in sorularını yanıtlayan Talat Kıbrıs'ta süren müzakeleri de değerlendirdi. Talat KKTC 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu'na istediği zaman destek olabileceğine işaret ederek Türk tarafının müzakerelerde iki hata
yaptığını söyledi.

Talat,hatanın ilkini Mülikiyet ile müzakerelere başlamak olarak açıklarken diğerini ise BM Güvenlik Konseyi kararlarını benimsenmesi olduğunu kaydetti.Talat, BM Güvenlik Konseyi kararları hep Rum yanlısı kararlardır. Bunun için bu kararların benimsenmesi yanlıştı dedi.

Eroğolu'nun Hristofyas'ın zamana oynamasına müsade ettiğinin de altını çizen Talat, Eroğlu müzakerelerin daha sık olmasını istemelidir. Çünkü Rumlar zamana oynuyorlar diye konuştu.

Dünyanın Rumların arsızlığını desteklediğini de işaret eden
Talat,maalesef bizim 1 hatamız Rumların beş hatasına bedel.Onun için hata yapmamalıyız çok dikkatli olmak zorundayız açıklamsında bulundu.

Talat,Rumların Maraş'ı tek taraflı istemesini ise arsızlığı nbir başka boyutu olarak niteledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA