• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksimde Darbelere Hayır mitingi
28 Şubat 2010 Pazar 18:20

Taksim'de 'Darbelere Hayır' mitingi

28 Şubat postmodern darbesi 13'üncü yılını doldurdu. Bugün 70 Milyon Adım Koalisyonu, 28 Şubat'ın yıldönümünde Taksim'de büyük bir gösteri yürüyüşü yapıldı.
Türkiye, Kafes, İrtica Eylem Planı ve Balyoz darbe planlarıyla hesaplaşırken 28 Şubat postmodern darbesi 13'üncü yılını dolduruyor.

Yüksek yargının karargahta brifing aldığı, yayın toplantılarına askerlerin girdiği, gazetecilerin andıçlandığı 28 Şubat'ın bin yıl süreceği iddia edilmişti.

Üniversitelerde başörtüsü krizlerinin yaşandığı, sahte cemaat liderlerinin cübbelerle sokaklarda dolaştırıldığı postmodern darbe, bu yıl çeşitli gösterilerle protesto ediliyor.

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu öncülüğünde Taksim Tünel girişinde toplanan gruplar, Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. 'Darbeye karşı sivil direniş', '27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan bir daha asla' yazılı pankartlar açan grup, darbeler ve darbeciler aleyhine sloganlar attı.

Beyoğlu Tünel'de toplanan yaklaşık 2 bin kişi, Taksim Meydanı'na yürüyerek 28 Şubat 1997 tarihinde yaşanan ve 'postmodern darbe' olarak nitelendirilen süreci protesto etti.

"Başbuğ istifa" ve "Irkçı Baykal" sloganları atan grubun yürüyüşü sırasında, CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı'ndan sarkıtılan pankart karşılıklı atışmalara neden oldu.
Darbeye Karşı 70 milyon Adım Koalisyonu ve Genç Siviller'in de araların da bulunduğu çeşitli gruplara üye yaklaşık 2 bin kişi Tünel Meydanı'nda toplandı.

"Darbeye dur de", "Bir daha asla", "Darbelere son" döviz ve pankartlar taşıyan grup, "Özgürlük", "Başbuğ istifa" ve "Irkçı Baykal" sloganları attı. Çevik kuvvet polisleri de yürüyüş nedeniyle bölgede yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Yürüyüş sırasında İstiklal Caddesi'nden geçen vatandaşlar da alkışlarıyla gruba destek verdi.

Eylemciler, CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı önüne geldiğinde ise bir grup partili binadan aşağı, "Cumhuriyetin son kalesi faşistlere ve emperyalistlere karşı direnecek" yazılı pankart sarkıttı. Bu sırada grup ve partililer arasında karşılıklı sözlü atışmalar oldu. Göstericiler parti binasına dönerek tepki sloganları attı. Kısa süreli gerginliğin ardından göstericiler yürüyüşe devam etti.

Taksim Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından Lale Mansur grup adına basın açıklaması yaptı. Mansur 28 Şubat sürecinin üzerinden 13 yıl geçtiğini hatırlatarak, "28 Şubat darbesiyle ordu, dönemin hükümetini düşürdü. 28 Şubat darbesine giden yolda milyonlarca insan fişlendi. Bankalar hortumlandı. Başörtülü öğrenciler darbecilerin şiddetine maruz kaldı, okul kapılarından içeri alınmadı, aşağılandı, dövüldü. 28 Şubat darbesi, ırkçı bir iklim oluşturdu ve tetikçiler harekete geçti. Akın Birdal 13 kez kurşunlandı" dedi.

Askerlerin, 28 Şubat'ın gerekirse bin yıl süreceğini ilan ettiklerini belirten Lale Mansur, bunun bin yıl boyunca başörtüsü yasağı, insanların kurşunlanması, ırkçılık, askeri vesayet, bölünmüşlük ve düşmanlık anlamına geldiğini söyledi.

Mansur, 28 Şubat'ın bir korku imparatorluğu oluşturmayı hedeflediğini belirterek, "Uğruna, özgürlüklerimizi askıya almamız gereken bir korku imparatorluğu. Halkın aptal yerine konduğu, özgürlüklerin lağvedildiği, demokrasinin apoletlilerin egemenlik sahasına dönüştürüldüğü bir korku imparatorluğu" diye konuştu.

Lale Mansur, cuntacıların 28 Şubat'ın bin yıl sürmesini istediklerini ve bunun için çalıştıklarını savundu. 1990'lı yılların başında işlenen Uğur Mumcu cinayeti, Sivas olayları ve Hrant Dink'in öldürülmesi ile darbe girişimcilerinin ilgisi olduğunu iddia eden Mansur, Ayışığı, Yakamoz, Sarıkız ve Eldiven adı verilen birçok darbe girişiminde bulunulduğunu bildirerek, "Kaos oluşturmak cuntacıların becerebildiği tek iş. Kafes darbe planında da, Balyoz darbe planında temel hedefleri kaos oluşturarak yönetime el koymak" görüşünü dile getirdi.

"Sadece darbecileri değil, darbeye zemin hazırlayan siyasileri de moda olmaktan çıkartıyoruz" diyen Mansur, "28 Şubat'ta Süleyman Demirel cumhurbaşkanıydı. Her darbenin adamı olan Demirel gibileri de moda olmaktan çıkartıyoruz. 28 Şubat'ın ürünü olan Emasya Protokolü kalktı. 28 Şubat'ta daha da derinleştirilen korku imparatorluğunun bölünmüşlüklerini aşıyoruz. Ama 28 Şubat'ın etkilerinin sürdüğünü de biliyoruz. 12 Eylül mahsulü darbe Anayasası'nın kendisi durdukça darbe sevicilerin durmayacağını, her fırsatta kaos oluşturmaya çalışacağını biliyoruz" şeklinde konuştu.

Grup yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.
 
28 Şubat’ta, 28 Şubat darbesinin yıldönümünde yürüyoruz. 28 Şubat’ın 1.000 yıl surecegini ilan eden komutanlara inat, 28 Şubat’ın erkenden finale ulasmasi için 28 Şubat Pazar günü, saat 15.00’te Tünel’den Taksim Meydanı’na yürüyoruz. HSYK’nin yargı darbesine, 27 Mayıs darbesine, 12 Eylül darbesine, Diyarbakir Cezaevi'nde yaşananlara, faili mechullere, Danıştay katsayı kararına, Ergenekonculara, başörtüsü yasağına, yüz binlerce insanın fişlenmesine karşı ses çıkartmak için buluşuyoruz.

Dönemin komutanları 28 Subat darbesinin 1.000 yıl sürecegini ilan etmişti. “1.000 yılın sonu” demek ve erken bir final için yürüyoruz. Favori darbesi olmayanlar olarak yürüyoruz.

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA