• Konya14 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taht baht beka uğruna

19 Haziran 2009 11:47

Devlet nedir, devlet kimindir devletin sahibi kimdir suallerine katl, darbe, ihtilal mantığı içinde cevap aramak gerek. Eski Türk Devletlerinde mülkün sahibi saraydır. Cumhuriyetlerde millet, Demokrasilerde ise bireylerdir.

 
Devlet-Birey-Teba ilişkileri çok önemlidir. Devlet, Bireyden yurttaştan tebadan kopuk olduğunda organizmadaki doğal dönüşüm sıhriyet tılsım sevgi saygı kopar. Devletin başındaki idarecilerin bilge, dirayetli, müşfik, stratejik zekâ sahibi olmaları devletlerin bahtı için bir kazançtır.
 
Devletlerin sonsuza kadar yaşaması yaşatılması gereğine inanan devletliler, evlat-baba-amca katlini, çoğunluğun selameti için evla ve doğru kabul etmiş buna rağmen devletler, devlet ebed müddet yaşatılamamıştır.
 
Konu ile alakalı, Fatih’in meşhur kanunnamesi şöyledir."Her kimseye evlâdımdan saltanat müyesser ola, kardeşlerini nizâm-ı âlem içün katl etmek münâsibdir. Ekser ulemâ dahi tecviz etmiştir. Ânınla amil olalar".

Fatih, eskiden kanunsuz yapılanı böylece kanun olarak hanedanın sistematiğine yerleştirdi. II. Bayezid Han kardeşi Cem'in oğullarını, Yavuz Sultan Selim şehzade Ahmed, Korkud ve evlatlarını, Kanuni oğullarını, III. Mehmed, III. Murad, IV. Mehmed, IV. Murad ve diğerleri kardeşlerini hep bu kanuna istinaden ortadan kaldırdılar.

 

“Din ve devletin selâmeti ve bekası evlattan daha mühimdir”denilerek evlat, baba, amca katl’leri normal görülebilmiştir. Katlde sorumluluğu olan devletlilerin kendi saltanat ve tahtları için olmasa da görülmemiş mezalimler yaptırdıkları da doğru değildir.

 Bazı paradigmalar adına ihtilaller darbeler yapılarak idamlarla devri sabık yapılmasındaki anlayış düşünce arasında fark yoktur. Mantık aynı mantıktır. Devlet ebed müddet,mantığı.Katl ne olursa olsun,makul görülemez,Bir ileri kademesi ise devletlerin birbiriyle giriştikleri savaşlardır.Buradaki mantık da,ülkenin ali menfaatleri mantığıdır.

 
Kanuni Sultan Süleyman: Saltanat dedikleri ancak cihan kavgasıdır. Olmaya baht-ü saadet dünyada vahdet gibi demiş olsa da, Ukraynalı Hürrem’in etkisiyle, öz be öz oğlu şehzade Mustafa’yı, Konya Karapınar ilbizlik mevkiinde boğdurtmasına mani gelmemiştir. Nihayetinde devletlerinde devletlilerinde bir ömrü vardır.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da trafik kazası: 1 ölü
  • Konya'da satılan konut sayısı
  • Almanya’dan FETÖ’ye ilk isyan!
  • FETÖ'nün kritik isimlerine Konya merkezli 27 ilde operasyon!
  • NEÜ’de 5. Geleneksel Spor Şenlikleri ödül töreni yapıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA