• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tahliye beraat anlamına gelmez
07 Mart 2014 Cuma 20:52

''Tahliye beraat anlamına gelmez''

AK Parti Sözcüsü Çelik, Başbuğ'un tahliyesiyle ilgili, "Uzun tutukluluk sürelerinin kabul edilemez bir durum olduğunu her zaman söyledik." dedi.

Çelik, İlker Başbuğ'un tahliyesine yönelik yaptığı açıklamada "Hayırlı Uğurlu olsun. Biz başından beri Sayın Başbuğ içeri alındıktan sonra da onun öncesinde de gerek sayın Başbakan gerek hükümet sözcümüz, parti sözcüsü olarak ben ve diğer sözcülerimiz özellikle uzun tutukluluk sürelerinin fiili bir infaza dönüştüğünü ve bunun da hukuk içerisinde kabul edilemez bir durum olduğunu her zaman söyledik. Tutukluluk istisnai olmalı, tutuksuz yargılanma esas olmalı." dedi.

"ERGENEKON VE 28 ŞUBAT'LA İLGİLİ DAVALAR ÇOK CİDDİ"

Çelik'in açıklaması şöyle; Hayırlı Uğurlu olsun. Biz başından beri Sayın Başbuğ içeri alındıktan sonra da onun öncesinde de gerek Sayın Başbakan gerek hükümet sözcümüz, parti sözcüsü olarak ben ve diğer sözcülerimiz özellikle uzun tutukluluk sürelerinin fiili bir infaza dönüştüğünü ve bunun da hukuk içerisinde kabul edilemez bir durum olduğunu her zaman söyledik. Tutukluluk istisnai olmalı, tutuksuz yargılanma esas olmalı. Eğer delilleri ortadan kaldırma, kaçma gibi bir ihtimali yoksa, ki biliyorsunuz adli denetim mekanizması geldikten sonra bu fiili tutuklulukların gözden geçirilmesi gerektiğini her zaman söyledik. Nitekim Başbuğ'un aslında tahliyesiyle son olarak çıkardığımız bir kanunla tutukluluk sürelerinde üst sınırı 5 yıla indirdik. Bu şu demektir; diğerleri de müraacat etmeye başlamışlar. 13. Ağır Ceza Mahkemesi onlarında taleplerini değerlendirecektir.

"TAHLİYE BERAAT ANLAMINA GELMEZ"

Tahliye olmak beraat etmek anlamına gelmez. Hukuk mahkeme ve temyiz makamı nihai hükmü verinceye kadar biz insanlara suçlu muamelesi de suçsuz muamelesi de yapamayız. 28 Şubat'ta da herkes tahliye oldu, başta sayın İsmail Hakkı Karadayı olmak üzere onlar tahliye oldular diye o iş bitmedi. Onların yargılanması devam ediyor. Nasıl seyredecek biz bunları bilemeyiz. Ancak şunu özellikle bilmemiz gerekiyor Ergenekon davasında da 28 Şubat davasında da iddialar son derece ciddidir. Bu iddiaların bazıları üretilmiştir. Kişilerin aleyhine olmak üzere delil üretilmiştir gibi iddialar var. Bu çerçevede malum yeniden yargılanma gibi bir durum söz konusu oldu. Bunlar yeniden ele alınır, görüşülür.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA