• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tahkikat adli makamlar tarafından yapılacaktır
23 Kasım 2012 Cuma 10:08

'Tahkikat adli makamlar tarafından yapılacaktır'

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Eti Bakır Samsun İşletmesi'ndeki amonyak tankı kapağının çökmesiyle ilgili, ''Burası bir hukuk devleti kimsenin kaygısı olmasın. Tahkikatın devamında atılması gereken adımlar dikkatle atılacaktır'' dedi.
Kılıç, havayoluyla geldiği Samsun'da, kazanın yaşandığı işletmede incelemelerde bulundu.
Bakan Kılıç, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kazada ölen 5 işçiye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da şifa diledi.
Kazanın yaşandığı imalatta 43 kişinin çalıştığı bilgisine ulaştıklarını anlatan Kılıç, ''Henüz ulaşılamayan ama önceki günlerde şantiyede çalışan 2 işçi söz konusu. Bunlara ulaşılamamakla birlikte bugün işe gelmemiş oldukları yönünde kanaat var. Ama her şeye rağmen çok sayıda ambulans ve sağlık ekibi kazanın yaşandığı mahalde bekleyişine devam ediyor'' diye konuştu.
-''Tahkikat adli makamlar tarafından yapılacaktır''-
Gazetecilerin ''İhmal var mı?'' sorusu üzerine Bakan Kılıç, şöyle devam etti:
''Bunu bilmek tabi ki mümkün değil. Bunu söyleyecek olsam adli tahkikata gerek kalmaz ya da bu yönde bir kanaat ben ortaya koyarsam bu başka türlü spekülasyona maruz kalır ve adli tahkikatın neticesini etkileme çabası olarak da değerledirilebilir. Bunu bizim konuşmamamız lazım. Bunu bilakis adli sürecin içinde ortaya konacak tespitlerle değerlendirmemiz lazım, doğru olan budur. Ama ilk Ankara'da haberi dinlerken, iş yerinde büyük ölçekli bir patlamanın yaşandığı yönünde açıklamalar duydum. Patlama olabileceği yönünde açıklamalar duydum. Burası bir sanayi bölgesi ve fabrikanın gerisinde çok eski yıllardan beri çalışmakta olan köklü sanayi kuruluşları var. Dolayısıyla haberi ilk duyduğumuzda büyük bir kaygı meydana geldi. 'Zİncirleme bir takım sorunları beraberinde getirebilir mi' kaygısı oluştu, geçmişte Türkiye'nin değişik yerlerindeki sanayi bölgelerinde yaşanan türden. Ama sonrasında Valilikten ve Emniyetten aldığımız bilgiler, gelip gördüğümüzde de teyit edildi. Bir patlama söz konusu değil. İmalat tankının üzerinin kapatılmasına yönelik olarak üretimine devam edilmekte olan, ağır çelik saclardan olan bir çelik kürenin kaynak işlemleri sırasında yaşanan bir iş kazası var. Tahkikat adli makamlar tarafından yapılacaktır. Burası bir hukuk devleti kimsenin kaygısı olmasın. Tahkikatın devamında atılması gereken adımlar dikkatle atılacaktır. Şu anki tek konumuzun kaybettiğimiz 5 can ve hastanelerdeki kardeşlerimiz olması gerektiği kanaatindeyim.''
-''İşçilerin hatırı sayılır bir bölümü Samsun'dan''-
''Çalışanlar taşeron mu'' sorusu üzerine Bakan Kılıç, ''Taşeron demek mi doğrudur, alt yüklenici demek mi doğrudur bilmiyorum ama bize intikal eden bilgi, fabrika sahasındaki yeni bir fabrikanın, kuruluş çalışmalarını sürdürmekte olan alt yüklenici firmanın çalıştırdığı işçiler. Bu işçilerin hatırı sayılır bir bölümü Samsun'dan. Bir kısmı da teknik bir takım bilgi gerektiren, bazı kaynak işleriyle ilgili olarak bazı işçilerin Samsun dışındaki vilayetlerden getirilerek alt yüklenici firma bünyesinde imalata devam ettirilen kardeşlerimiz olduğu bilgisi bize verildi'' diye konuştu.
Bakan Kılıç, daha sonra hastanelerde tedavileri süren işçileri ziyaret etti, aileleriyle görüştü.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA