• Konya14 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahir Hoca'nın ardında kalan!

08 Mart 2011 12:42

    Önce Pazar gününe gidelim. Konya’nın Tahir Hoca’sının cenazesine. Geçen hafta Erbakan Hoca ile ilgili tanışma sürecimizi yazmış 1977 yılının seçimlerine gitmiştik. O seçimlerde Konya’dan Tahir Hoca’nın da milletvekili olup meclise gideceği ve sıkıntılı bir on yılı yaşayacağını ertesi hafta yazacağımızı hiç bilemezdik.

Hayat böyle işte. Sebepler ve sonuçları Allah’tan başka kimse bilmez. O yıllarda Konya’nın Araplar Mahallesinde rahmetli Dedemi dinlerken hep söylediği Tahir Hoca’yı merak eder dururdum.

Sıkı dostlardı ikisi. Konya tabiriyle Hacı rafığıydılar (refik). Sonra Tahir Hoca’ya yakın olmak için Erenköy’e taşındılar. Tahir Hoca’nın hep bahar kokan mekanına. Bir yatsı namazında Dedemin birazda övünerek bizim torun İmam-Hatip’te diye tanıştırdığı geceyi unutmuyorum. Çok nazik, şefkatli bakışlarıyla başımı okşadığı an Tahir Hoca’yla ilk tanışmamızdı.
Daha sonraları Tahir Hoca’yla belki bayramlarda karşılaştık. Ancak son konuşmamız bir telefondaydı. Erbakan Hoca’nın Konya için hep söylediği “Beldey-i Muhayyere” (Seçilmiş Şehir) Hadis-i Şerifinin sahih(makbul, kabul edilebilinir)  bir Hadis olup olmadığını sormak içindi. Açıkçası Hoca’nın şefkatli sesi telefonda bile insanı etkileyecek türdendi.

Ve hayat bitti. Pazar günü Konya Hocasını kendine yakışır bir vakarda uğurladı. Böyle bir kalabalık ve sevgi seli Hoca’nın Kapu Cami kürsüsünden anlattıklarının ne derece yüreklerde etki bıraktığının bir göstergesiydi.

Namaz öncesi vaazda seslenen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in dediği gibi, “Kürsünün Sultanı’nı kaybettik” Allah Rahmet eylesin, Mekânı Cennet olsun.

 
1977 Türkiye’sine damga vurmak için çıkanların yolu bir şekilde kesilip on yılları zehir edildi. Peki 2011 yılı siyasetçileri ne yapıyor, ne yapacak?

Malum dün itibariyle Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin başvuruları alınmaya başlandı.

Bir haftalık süreç içinde 14 Mart’a kadar kabuller devam edecek. Devlet memurları için ise istifa son günü 10 Mart. Konya’da aday adaylarını için temayül yoklaması ise 20 Mart günü yapılacak. Genel bir bakışla ifade edersek oldukça sıkışık bir haftaya giriyoruz.

Bu süreçte adaylığı düşünenler için en azından parti yoklaması için süre az görünüyor. Aday adaylığı sonu ve kesin listelerin ilan edilme günü ise 24 Nisan olarak öngörülebilir.

Bu takvimden bahisle gördüğümüz kadarıyla da Konya’da Ak Parti’den adaylığı düşünen sayısı 200 civarında olması bekleniyor. Kadınlarda da çok önemli bir artış olduğunu şimdiden söyleyebilirim.

Yeni dönem Konya meclis aritmetiğinde büyük bir sapma olmazsa Ak Parti’nin 11 ila 13 milletvekili çıkarması bekleniyor. Mevcut vekillerin değişikliğinde ise genel kanı Türkiye ortalamasına yakın. Yüzde 50-60 civarında bir değişim Konya’da kesin gibi görünüyor. Demek ki önceki dönemden kalan vekil sayısı 4-6, yeni seçilecek vekil sayısı da 5-7 gibi olacak. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun artık netleşen Konya’dan adaylığını da hesap ettiğimizde en çok 4-5 vekillik için müthiş bir mücadele bekleyebiliriz.
Siyaset çok hesaplı bir iş olduğu için dengeler, bölgeler, performanslar CV’ler ve tabiki referanslar karar aşamasında işletilecek argümanlar olacak. Bu bağlamda Konya’nın bu dönem adayları için yeni kriterler geliştirmek gerekebilir. Pazar günü cenazede yer alan Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç’ı görünce aklıma geldi. Konya’nın “Değer”ini bilmek gibi bir ölçü olsa, içini doldurmak zor mu olur?

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA