• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahir Akyürek'i nasıl buldunuz?

18 Nisan 2007 00:11
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, geride kalan 3 yılı değerlendirdiği toplantı, farklı tepkiler almaya devam ediyor.

Toplantı konseptinin farklılığı, ilk dikkat çeken unsur olsa bile Başkan Akyürek’in etkileyici olduğu tartışma götürmez sahne performansının üzerinde uzun uzun durmak gerek. Hazırlanış ve sunuş bağlamında çok az hatası olan bu sunum, Konya’nın geldiği nokta anlamında hafızalara işlenmeli.

Başkan Akyürek’in adaylık dönemindeki bence en önemli iddiası Konya’yı yaşanabilir kentler sıralamasında ilk 100’e sokacağız sözünün takipçisi biri olarak, bu organizasyonda temel problemlerin çözümünde gözle görülür mesafe alındığını söyleyebilirim. Tabi beş yılın sonunda belki ondan sonraki yıllarda bu sözün ne kadar gerçekleştiğini de görmüş olacağız.

Biraz önce bahsettiğim Başkan Akyürek’in sahne performansını iki gözle görmek lazım. İki saati aşkın bir süre konsantresini yitirmeden şehirle ilgili 300 eseri neyin nerde olduğunu bilircesine anlatmak çok kolay bir iş değil, Başkan bu konuda ya ne yaptığını noktası virgülüne kadar biliyor, ya da dersini çok iyi çalışmış. Yapılan işin tüm detaylarını bilmesi, bunları inanarak bilerek yapması anlamına gelir ki, bundan sonraki yıllarda Konya’nın, o söylediğim hedefe gitmesi daha kolay olacaktır.

Bu kadar hazırlık yapıp, bir hoca edasıyla bunları salonda bekleyen iki bin civarındaki insana anlatan Tahir Akyürek’in ilk 20 dakikadan sonra salonu terk edenlerden etkilenmemesi de önemli. Bunu da Başkan’ın yüksek konsantre ve hoşgörüsüne vermek lazım. Yoksa, bazı daha küçük panel ve konferanslarda konuşmacıların bu tür bir hareketlenmeye nasıl tepki verdiğini biliyoruz. Bu uzun konuşmayı en çok 75 dakikayla sınırlı tutmak isabetli olurmuş.

Toplantının yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi’nin seçimi de önemli. Tahir Akyürek, MKM’ni her platformda öne çıkarıyor. Bunun arka planında Konya’nın bir “kültür şehri” olduğu psikolojisi mutlaka var. MKM’nin kısa zamanda marka olmasında Başkan’ın özel çabası büyük rol oynuyor.

Başkan Akyürek’in göreve geldiğinden beri yaptığı toplantılara baktığımızda bile sürekli yükselen bir Konya görüyoruz. İlk yıl Rixos Otelde 150-200 kişiye yapılan bir toplantı vardı, geçen yıl MKM’nin Sultan Veled Salonunda 500-600 kişiye hitap edilmişti. Bu yıl ise 2 bin civarında insan salonda, Konya’nın tüm yerel TV’leri de canlı olarak verdiler bu sunumu.

Konya’nın tarihine yakışan bir büyük şehir olduğunun emarelerini ancak böyle hissettirebilirsiniz. Biraz gösteriş, ihtişam, abartı bunun için normaldir.

Cumartesi günü şehirdeki tüm bilbordlarların Başkan’ın üç yıllık çalışmalarına ayrıldığını görünce biraz afalladım. Şaşkınlığım tüm reklam alanlarında hep aynı tarzın kullanılmasıydı. Ruhu olmayan bir mesajdı bence bu. Madem şehir, bir hafta belediyenin üç yılda yaptıklarını görecekti o zaman bunları kimlerin yaptığı neden yoktu.

Mesela Başkan Akyürek hiç bir reklamda görünmüyordu. Demek ki önceden “başkanın her yerde resmi var” eleştirisinden Başkan Akyürek etkilenmiş, bu kez de tek bir resim bile yaptırmamıştı.

Hafta sonu fuarlara gelen arkadaşım, “Başkan reklâmlarda niye yok” dediğinde, ancak küçük bir tebessümle cevap verebildim.

Şimdiye kadar belediyeciliği en iyi yapanlar, her zaman yanında ekibini lanse etmiş, hatta onları nereye giderse götürmüşse, bu tarzı önemsemek gerek. Başkan Akyürek, yapılan işlerde emeği olan herkesle gruplar halinde resimler çektirip. Asfaltta imzası olanlar, ağaçta imzası olanlar, kitapta imzası olanlar, diye bilbordlara çıksaydı, hoş olmaz mıydı?

Hafta sonu Yazarlar Birliği’nin ödül töreni için gittiğim Eskişehir’de Odun pazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’nın Odun Pazarı evleri projesinden çok etkilendim. Minik bir Odun pazarı yapmış, hem de devlet kaynaklarını kullanarak yapmış bu işi. Burhan Bey belediyecilik noktasında Konya tecrübelerini kullanarak halkın büyük teveccühünü kazanmış, yakın zamanda daha yüksek yerlerde görebiliriz.

Başkan Akyürek’e, Dünya Tarihi Kentler Birliği’nin 2008 yılındaki 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansının Konya’da yapılacağını söylediğinde, gelen konukları gezdirmek için tarihi Konya sokağı için bir çalışmayı ne zaman başlatacağını bu vesile ile sormuş olalım.Başkan Akyürek’le 3. yılı geride bıraktığımız bu günlerde, Anadolu Belediyelerine göre gözle görülür bir farkla öndeyiz. Bunu yakın zamanda gezdiğimiz tüm Büyükşehirlerle kıyasla görüyoruz. Ancak Konya, belediyecilikte öncü bir şehir olarak herkesin önünde olmak zorundadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA