• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tacikistan Cumhurbaşkanına fahri doktora
18 Aralık 2012 Salı 09:18

Tacikistan Cumhurbaşkanı'na fahri doktora

Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali RAHMON'a Mevlana Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanını verildi.
Tacikistan Cumhurbaşkanı Emomali RAHMON'a Mevlana Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanını verildi.
 
Mevlana Üniversitesi’nde  Emomali RAHMON adına düzenlenen program iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı. Üniversite tanıtım filminin izlenmesinin ardından, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam bir konuşma yaptı.

Adam konuşmasına “dost ve kardeş Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RAHMON’a Türkiye’mize, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin diyarına ve Mevlana Üniversitesi’ne hoş geldiniz” diyerek başladı.
“739. Vuslat Yıldönümünde andığımız ve anlamaya çalıştığımız Hz. Mevlana Celaleddin Rumi bizleri bir araya getirmeye ve birleştirmeye devam ediyor. Hz Mevlana’nın yetişmesinde en büyük katkısı bulunan babası Sultan-ul Ulema Bahaeddin Veled Tacikistan’ın Vahş nahiyesinde doğmuştur. Buradan şunu anlayabiliriz ki hem Tacikistan’ı hem de Türkiye’yi mayalayan düşünce ve fikrin kaynağı Hz. Mevlana ailesidir.
Mevlana Üniversitesi Senatosu Sayın Emomali RAHMON’a; ülkesinde demokratik kültürün yerleşmesi için verdiği mücadele, doğal çevre için yaptığı uluslararası çalışmalar, terör ve uyuşturucu ile mücadeleye verdiği uluslararası destek, kültürlerarası diyalog ve barışa yaptıkları katkılardan dolayı uluslararası ilişkiler alanında fahri doktora unvanı takdim edilmesine oybirliği ile karar vermiştir” dedi.
RAHMON’un özgeçmişlerinin okunmasının ardından, kendilerine Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam tarafından fahri doktora unvanı takdim edildi ve cübbe giydirildi. Mevlana Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili Mehmet Hekimoğlu tarafından ise tablo takdim edildi. RAHMON’da Mehmet HEKİMOĞLU’na Hz. Mevlana tablosu takdim ettiler.
RAHMON konuşmalarında “sizlere ve Konya halkına sımsıcak karşılamanız ve programınızdan dolayı teşekkür ederim” dedi.
“Türkiye Cumhuriyeti’nde sizin gibi ilim temsilcileri ile görüşmek bizim için şereftir. Üniversite yönetimi ve senatoya fahri doktora için teşekkür ederim. Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi bir zatın adını taşıyan bir üniversiteden doktora unvanı almak çok önemli bir ayrıcalıktır.
Mevlana türbesini ilk 2006’da ziyaret ettim, insani değerleri anlatan eserlerini araştırmaya başladım. Ele aldığım bir eserde bu konudaki düşüncelerimi dile getirdim. Hz Mevlana’nın eserleri ucu bucağı olmayan denize benzer, derinliği tam anlaşılamıyor ve hiçbir araştırma tam anlamıyla onu anlatamıyor” dedi.
Milletler arası ilişkilerin düzeltilmesi elzemdir ve Mevlana’nın düşünceleri yol göstericidir. Tacik Türk dostluğu sonsuza kadar yaşasın” diyerek sözlerine son verdi.
RAHMON, törenin ardından üniversitenin konferans salonunda Türkiye'de eğitim gören Tacikistanlı öğrencilerle bir araya geldi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA