• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Swoboda ile son 6 ayda görüşmedim
22 Mayıs 2013 Çarşamba 23:23

'Swoboda ile son 6 ayda görüşmedim'

AB Bakanı Bağış, AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda'ya, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında baskı yaptığı iddialarına ilişkin "Swoboda ile son 6 aydır görüşmem olmadı" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Kanal 24 televizyonunda yayınlanan programda, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda'yı etkileyip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tavır alması konusunda baskı yaptığı iddialarına cevap verdi.

Bağış, "Sayın Swoboda'yla herhalde son altı aydır ne yüz yüze ne de telefonla hiçbir görüşmem olmadı" dedi. Bağış, şöyle konuştu:

"Hani Mazhar Fuat Özkan’ın güzel bir şarkısı var. 'Ben neymişim be abi' diyesim geliyor. Sayın Swoboda çok saygı duyduğum, fikirlerine de özellikle demokrasi yanlısı net duruşuna da saygı duyduğum bir siyasetçidir. Türkiye'nin AB sürecine en çok arıza çıkaran ülkelerden birinde siyasete atılmıştır. Ama kendi kamuoyunun kendi intibasının zıddına Türkiye'nin AB'ye üyeliğine her zaman destek vermiştir. Türkiye'deki gayri demokratik girişimlere her zaman çok net bir şekilde karşı tutum sergilemiştir. Sayın Swoboda ile herhalde son altı aydır ne yüz yüze ne de telefonla hiçbir görüşmem olmadı. Sayın Swoboda'dan Sayın Kılıçdaroğlu'nun randevusunu ben de talep etmedim. Adamcağızın arkasından atıp tutuyorlar. Halbuki Swoboda, Sosyalist Enternasyonal'de Kılıçdaroğlu ile 6 ayda bir toplantı gerçekleştiriyor."

Başbakan Erdoğan'ın Obama ile görüşmesi

Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine de ilk defa Türkiye'den bir Başbakana bu kadar hüsn-ü kabul gösterildiğini söyledi. Bağış, "Bir dostuma dayanamadım sordum. 'Yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bu ilk düzenlediğimiz zirve değil. İlk defa sizi bu kadar heyecanlı görüyorum. Hayırdır' dedim. Bana öyle bir cevap verdi ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çok gururlandım. 'Biz sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanını değil küresel bir lideri karşılamanın heyecanı içindeyiz' dedi. İlk defa bir Türk Başbakan Blair House'da ağırlandı ve ilk defa askeri karşılama yapıldı" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden ABD'ye doğru yönelip yönelmediği şeklindeki bir soruya cevap veren Bağış, "Türkiye olarak batı ayağını hep önemsedik. Ancak kuzey ayağımızı, güney ayağımızı o kadar önemseyemedik. İlk defa İslam İşbirliği Teşkilatı'na bir Türk seçildi. Aynı dönem Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne başkan seçildi. Demek ki doğu ile batı ayağımızı kuzey ile güney ayağımızı aynı anda güçlendirebiliyoruz. Türkiye artık süper ligde oynuyor" diye konuştu.

"Türkiye'yi kurtaracak tek sistem başkanlık sistemidir"

Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmalara da değinen Bağış, Türkiye'yi kurtaracak olan tek sistemin başkanlık sistemi olduğunu ifade etti. Bağış, şunları kaydetti:

"Biz kendi dönemimiz için istemiyoruz. Bizden sonraki dönem için istiyoruz. Biz de aslında başkanlık sistemi vardır. Aslında Atatürk'ün ilk dönemde kurduğu sistem başkanlık sistemidir. Bakanları kendisi atamıştır. Bizde asıl önemli olan yasama yürütme yargının görev alanlarının ayrılması ve birbirlerinden ayrılmasıdır. Bu muhalefet kelimelere takılıyor. Bir fikre takılıyor, düşünemiyor. Kendi çıkarları endeksli düşünmeye sabitlenmişler."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA