• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suyun kalitesi takip edilecek
13 Kasım 2012 Salı 17:46

Suyun kalitesi takip edilecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, aralarında Konya'nın da bulunduğu 16 ilin suyunu izlemeye alıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, su kalitesinin düzenli olarak izlenmesi için aralarında TÜBİTAK'ın da bulunduğu üç kuruluşla hizmet alım sözleşmesi imzaladı.

Buna göre; Ergene, Gediz, Sakarya, Susurluk ve Akarçay havzalarındaki nehir, göl, geçiş, kıyı ve yer altı sularında belirlenecek noktalarda, Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi kapsamında izleme yapılacak. Çalışma kapsamında su kütlelerinin, kimyasal, biyolojik ve hidromorfolojik kalite unsurları izlenerek veri akışı sağlanacak.

Yüzeysel sularda 3'er aylık periyotlarla yılda 4 kez su ve yılda 1 kez biyolojik izleme, yeraltı sularında ise yılda 2 kez su kalitesi ile su seviyesinin ölçümü yapılacak.

Kıyı-geçiş suları izleme noktalarında mevsimsel olarak 3'er aylık periyotlarla yılda 4 kez su kalite elementleri ve yılda 1 kez biyolojik kalite elementleri izlenecek. Analizlerin sonunda kirlilik haritaları oluşturulacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene Havzası'ndaki Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Gediz Havzası'ndaki Manisa, Uşak, İzmir, Kütahya, Sakarya Havzası'ndaki Sakarya, Eskişehir, Ankara, Bilecik, Kütahya, Konya, Afyonkarahisar, Bursa, Bolu, Susurluk Havzası'ndaki Balıkesir, Bursa, Kütahya; Akarçay Havzası'ndaki Afyonkarahisar ve Konya olmak üzere toplamda 16 ildeki su kalitesinin izleneceğini söyledi. Eroğlu, balık ölümü, kontrolsüz deşarj ve meteorolojik şartlar gibi unsurların da rapor edileceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA