• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sütün tadı kaçtı
08 Ekim 2010 Cuma 23:39

Sütün tadı kaçtı

Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Okumuş, Türkiyede dünyaya kıyasla hem sütün litre fiyatının düşük olduğunu hem de yem fiyatının yüksek olduğunu söyledi
Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Salih Okumuş, Türkiye'de süt fiyatlarının dünya paritesinde olmadığını söyledi.
Okumuş, ülkemizde yaklaşık 10 milyon büyükbaş hayvan bulunduğunu ve yıllık kayıtlı süt üretim miktarının 5,5 milyon ton olduğunu bildirdi.
 
Kayıtsız miktarla yıllık süt üretim miktarının 11-12 milyon ton olarak öngörüldüğünü ifade eden Okumuş, bu kadar kayıtsız sütün ülkenin ayıbı olduğunu, birlik olarak ellerini taşın altına koyduklarını, ulusal süt kayıt sitemiyle sütü kayıt altına almaya çalıştıklarını ancak yeterli desteği göremediklerini belirtti.
 
Süt fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Okumuş, son 2-3 yıldır üreticilerin, sütün litresinin 38-40 kuruşa kadar gerilemesiyle çok büyük sıkıntılar yaşadığını dile getirerek, ineğini besleyemeyen, yem alamayan köylünün hayvanını ve anaç sığırlarını kesime vermek zorunda kaldığını kaydetti.
Okumuş, o dönemde sütü sokaklara döktüklerini, boykot yaptıklarını hatırlatarak, “Sütü çok ucuz fiyatlara satarak süt sığırcılığımızı bitirdik” dedi.
3 yıl öncesinden bugüne mesafeler alındığını ancak gelinen noktanın yine de memnuniyet verici olmadığını vurgulayan Okumuş, Türkiye'de süt fiyatlarının dünya paritesinde olmadığını savundu.
 
Süt fiyatlarında dünya paritesinin 1 litre sütün en az 1,5-2 kilogram yemin fiyatına karşılık gelmesi olduğunu dile getiren Okumuş, “Bugün yemin de sütün de kilogramı 70 kuruş. Dünya paritesine göre 1 litre süt ile 1,5-2 kilo aralığında yem alınabilmesi gerekirken son fiyatlarla ancak 1 litre süt ile 1 kilo yem alınabiliyor. Süt fiyatlarında dünya paritesini tutturamıyoruz. Yem fiyatlarında son aylarda yüzde 40'a varan artışlar yaşandı ve yemin kilosu 50 kuruştan 70 kuruşa kadar çıktı. Bu durum üreticiler için büyük bir sıkıntı oluşturdu. Ya yemin kilogramının 50 kuruşa inmesi ya da sütün litresinin 1 liraya çıkması gerekiyor. Ya girdilerimiz düşürülmeli ya da süt fiyatları artırılmalı” diye konuştu.
Kırmızı ette dünya paritesinin tutturulduğunu da belirten Okumuş, bu nedenle süt hayvanlarının kesime gönderildiğini bildirdi.
 
6 KURUŞ KARLA SATILIYOR
 
Okumuş, sütün litre maliyetini geçen hafta yapılan süt konseyinde 64 kuruş olarak açıkladıklarını anımsatarak, sütün litresini 70 kuruşa sattıklarını, bunun karlı bir iş olmadığını ifade ederek, “Gene söylüyorum ya girdilerimizin sübvanse edilmesi ya da süt fiyatlarının artması lazım” şeklinde konuştu.
Ülke genelinde süt fiyatlarında bir dengesizliğin de söz konusu olduğunu kaydeden Okumuş, Konya'da süt fiyatlarında düşüş yaşandığı şeklinde bilgiler aldıklarını, Türkiye süt üretimi için çok önemli olan Konya'da fiyatların düşmesini tasvip etmediklerini, bu durumun diğer bölgeler için tetikleyici unsur olacağını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA