• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sütteki fiyat düşüşü kime yarar sağlıyor?
02 Şubat 2010 Salı 12:05

Sütteki fiyat düşüşü kime yarar sağlıyor?

Piyasadaki yüksek fiyatlar nedeniyle süt ve süt ürünleri talebindeki daralmayı gerekçe gösteren bazı süt firmalarının, üreticiden aldığı süt fiyatlarını düşürdüğü belirtildi.

Piyasadaki yüksek fiyatlar nedeniyle süt ve süt ürünleri talebindeki daralmayı gerekçe gösteren bazı süt firmalarının, üreticiden aldığı süt fiyatlarını düşürdüğü belirtildi.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Parlak, toptan süt alım fiyatlarının kısa süre içinde ülke genelinde 85 kuruş ve üzerine çıkmasının en büyük yankıyı Konya'da bulduğunu söyledi.

Üretim maliyeti çok yüksek olan, bugüne kadar ancak, doğan buzağıyı satarak kar eden süt üreticisinin ilk kez, litrede 15 kuruş kara geçtiğini vurgulayan Parlak, şunları kaydetti: ''Şu an bazı firmalar üreticiden aldıkları sütün litre fiyatını 65-67,5 kuruşa düşürdü. Bazı firmalar ise üreticinin içinde bulunduğu zor durumu göz önünde bulundurarak 'litre fiyatını 75 kuruştan aşağı düşürmem' diyor. Süt üreticisi için her şey sorun oluyor. Örneğin süt yeminin torbasına kısa süre içinde, süt fiyatındaki artış bahane edilerek 1,5 lira zam geldi. Bakanlık yetkililerinden, istikrarlı bir fiyat ortamının oluşturulmasını istiyoruz. Sütü önümüzdeki yıl kaç liradan satacağımızı bilelim, ona göre yatırım yapalım. Artık spekülatör süt üreticilerine, cefakar Anadolu çiftçisini ve Türk üreticisini kurban ettirmek istemiyoruz. Bunun yanında, süt fiyatlarının afaki miktarda yükselmesi de, fiyat istikrarsızlığına yol açtığı için hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur ediyor.''

Parlak, süt fiyatının bu noktadan daha aşağı seviyelere düşmesinin Türk hayvancılığına ve ülkedeki süt üretimine darbe olacağını belirterek, ''Süt fiyatlarındaki dalgalanma, hatta fiyat artışı, sadece bu sütü işleyen sanayiciye ve aracılara yarar sağlıyor'' diye konuştu.

Tarımsal ham madde üretimine bağlı olarak süt inekçiliğinin Türkiye'deki merkezlerinden olan Konya, aynı zamanda çok sayıda süt ürünleri tesisine sahip.

Konya'da 60'tan fazla fabrikada süt ve süt ürünleri üretimi yapılırken, Konya Ovası'nda üretilen sütün değerlendirilmesi için son dönemde Sütaş, Ülker ve Şeker-Süt gibi büyük firmalar da bölgeye önemli yatırımlar yaptı.

Bölgenin, süt ve süt ürünleri üretimi her yıl artarak devam ediyor. Bu gelişmeye paralel olarak, Konya ile Karaman ve Aksaray'da süt inekçiliği, 1-2 ineğin beslendiği ahırlardan, hızla, yüzlerce ineğin yetiştirildiği modern üretim tesislerine dönüşüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA