• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süte müdahale edilmesi gerekir
02 Nisan 2011 Cumartesi 10:27

Süte müdahale edilmesi gerekir

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, süt fiyatlarındaki istikrarsızlığın önüne geçilmesi için sütte müdahale kurumu oluşturulması gerektiğini, bu yöndeki çalışmaların d
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, süt fiyatlarındaki istikrarsızlığın önüne geçilmesi için sütte müdahale kurumu oluşturulması gerektiğini, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Bayraktar, bir programa katılmak için geldiği Konya'da, süt fiyatlarının çok düştüğünü ve bu durumdan büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Sütün litresinin bazı bölgelerde 55 kuruşa kadar düştüğünü dile getiren Bayraktar, Nisan ayından sonra verime bağlı olarak fiyatların bir miktar da düşebileceğini belirtti.

Bayraktar, litrede 55 kuruşun maliyetin çok altında olduğunu, fiyatların litrede 80 kuruşun üstünde olması gerektiğini, aksi halde üreticinin zarar edeceğini dile getirerek, fiyatların daha da aşağı düşmesi durumunda ise hayvanların kesime gideceğini, besi ve süt hayvancılığının bu durumdan olumsuz etkileneceğini vurguladı.

Türkiye'de süt hayvancılığının geliştirilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, ''Aksi halde kırsalda kalkınmayı sağlayamaz, çiftçinin refahını artıramaz, besi hayvancılığını geliştiremezsiniz. Çiftçimizin ifadesi ile 'süt hayvanınız varsa, damızlık hayvanınız vardır, besi hayvanınız vardır.' Süt hayvancılığının zaman zaman böyle istikrasızlıklar yaşaması, besi hayvancılığını sekteye uğratıyor ve besi hayvancılığı yapan üreticilerimiz büyük sıkıntı çekiyor'' diye konuştu.

BAKANLIK TEDBİR ALIYOR

Bayraktar, süte ne kadar destek verilirse verilsin, fiyat istikrarı sağlanamaması durumunda üreticinin zamanla bu işi bırakmaya başladığını ve besi hayvanı bulma sıkıntısının ortaya çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Geçen günlerde sayın Başbakana gittiğimizde sütte bir müdahale kurumuna ihtiyaç olduğunu ifade ettik. Sayın Başbakan da ilgili bakanına talimat verdi. Bu konuda çalışma yapılıyor. Şu an süt hayvancılığının içinde bulunduğu krizi önlemek için de Bakanlık tedbir almaya çalışıyor. Süt primlerinin artırılması ve süt tozu ithalatının önlenmesi gibi... Ancak süt fiyatlarına istikrar getiremezsek alınması planlanan bu tedbirler havada kalır. Bu nedenle bir müdahale kurumuna ihtiyaç var. Özel sektör, kamu ve meslek kuruluşları 'süt müdahale kurumu' oluşturmaya çalışıyoruz. Sütte Avrupa'da olduğu gibi fiyat istikrarı sağlamamız lazım. Aksi takdirde süt fiyatları daha da düşecektir. İstikrar sağlanamadığında damızlık hayvanlar kesilecek, sonra süt fiyatları yeniden yükselecek, bir süre sonra yeniden düşecektir. Bu istikrarsızlık süt üretimini artırmaz, verimliliği ve besi hayvancılığını olumsuz etkiler.''

MÜDAHALE KURUMU FİYATLARI ARTIRIR

Süt hayvancılığının muhakkak suretle çiftçinin zenginliği olarak görülmesi ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, müdahale kurumunun oluşturulmasıyla fiyatların bir miktar yukarı çıkacağını söyledi.

Bayraktar, süt sektöründeki sanayicilere de uyarılarda bulunarak, ''Onların biraz fedakar olması lazım. Üretici sayesinde yatırım yapıyorlar. Yatırımlarından da geri kaldıkları yok. Üretici batarken, sanayici yatırım yapıyor. Demek ki sanayici kazanıyor. Bu nedenle onları, daha hesaplı olmaya davet ediyorum'' dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA