• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürücünün arkasından ceza kesilmeyecek!
25 Mayıs 2010 Salı 14:59

Sürücünün arkasından ceza kesilmeyecek!

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Dikmen binasında, 20 ilin trafikten sorumlu emniyet müdür yardımcıları ile birim amirlerinin katılımıyla ''Bölge Değerlendirme Toplantısı'' yapıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Dikmen binasında, 20 ilin trafikten sorumlu emniyet müdür yardımcıları ile birim amirlerinin katılımıyla ''Bölge Değerlendirme Toplantısı'' yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Köksal, Türkiye'de yaklaşık 15 milyon aracın, 20 milyonun üzerinde de ehliyetli insanın bulunduğunu, yayalar da dikkate alındığında trafik sorununun bütün ülkeyi ilgilendirdiğini söyledi.

Trafikle ilgili hizmetlerin en iyi şekilde sunulması için 2007 yılının sonunda bir proje hazırladıklarını, bu kapsamda teknik ve altyapı hizmetlerinin geliştirildiğini anlatan Köksal, trafik kurallarına uyulduğu takdirde kazaların olmayacağını, bunun da eğitimden geçtiğini vurguladı.

Trafik teşkilatını teknolojik altyapı ve ekipman bakımından geliştirdiklerini, personele eğitim verdiklerini ifade eden Köksal, yaptıkları çalışmalarla son yıllarda ölümlü kaza oranlarında yüzde 15 azalma olduğunu kaydetti.

Yeni düzenlemeyle, trafik kazalarının büyük bir bölümünün taraflar arasındaki anlaşmayla çözüldüğünü, bunun da polisin trafik kazalarındaki zaman kaybını önlediğini dile getiren Köksal, şehirlerde kurulan ''MOBESE'' sistemlerine trafikle ilgili altyapıların da oluşturulduğunu, bunun da denetlemeye yardımcı olacağını söyledi.

Yayaların eğitilmesinin de trafik kazalarının önlenmesi bakımından büyük önem taşıdığına dikkati çeken Köksal, ''Türkiye'de teknoloji kazaları önlemeye yetmiyor. Sürücüleri ve yayaları eğitmeliyiz. Ceza kesmek tek başına caydırıcı olmuyor. İnsanlara ceza yazmak eğitim değildir. Ceza yazıyorsunuz ama aynı suçlar işleniyor. Bizim görevimiz kazaları önlemek ve kurallara uyulmasını sağlamaktır. Yapacağımız bir hareket, davranış insanları etkileyip caydırabilir'' diye konuştu.

Trafik polislerinin yollarda araçların plakasını alarak ceza kestiğini, cezaların sürücüye ulaşmasının yaklaşık 15 günü bulduğunu belirten Köksal, şöyle devam etti:

 ''Bu süre içinde sürücü hangi hatayı yaptığını bile unutuyor. 'Niye zamanında uyarmadınız?' diyor. Bizim görevimiz trafikteki hataları tespit etmektir. Sürücülere ne hata yaptıklarını anlatmalıyız. Biz kontrollerimizi yapalım, insanlar kurallara uysun, gerekirse hiç ceza yazmayalım.

Trafik kazalarında insanlar ölüyor, milli servet heba oluyor. Bu sorunu çözmeliyiz, çözerken zihniyet değişikliği yapmalıyız. Hata yapan ne suç işlediğini bilmeli ve bir daha yapmamalı. Eğitimi kim iyi yapmışsa başarılı odur. Gıyapta ceza istemiyorum, o işin tembelliğidir. Herkes elini taşın altına koysun.''

-DİĞER KONUŞMALAR-

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş da Türkiye'de sürücülerin duyarsız ve sorumsuz davrandığını, kazaların büyük bir bölümünün de bu nedenden kaynaklandığını ifade ederek, elektronik denetimin etkin kullanılmasıyla sürücü hatalarının en aza indirilebileceğini vurguladı.

Mahalli idareler tarafından kurulan MOBESE sistemlerinde, kent ve trafik güvenliğinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Karakuş, ''Sadece insan unsuruyla, polis denetimiyle başarıya ulaşılabilir ama sorun kökünden tam anlamıyla çözülmez. Elektronik sistemlerin yaygınlaştırılması için çalışmalıyız'' dedi.

Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan da Türkiye'de gerçekleştirilen toplantılarla Emniyet personelinin bilgilendiğini, trafik kazalarından kaynaklanan can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA