• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürücülere Konvoy yapmama davetiyesi
18 Temmuz 2012 Çarşamba 13:22

Sürücülere 'Konvoy yapmama' davetiyesi

Konyanın Beyşehir ilçesinde, bir süre önce konvoylara hayır kampanyası başlatan Beyşehir İlçe Kaymakamlığı Trafik Komisyon Başkanlığı, ilginç bir uygulamayı hayata geçirerek...

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, bir süre önce ‘konvoylara hayır’ kampanyası başlatan Beyşehir İlçe Kaymakamlığı Trafik Komisyon Başkanlığı, ilginç bir uygulamayı hayata geçirerek düğün sahipleri ile asker uğurlaması ve sportif faaliyetler sonrası galibiyet sevinciyle oluşturulan konvoyların sürücülerine ‘konvoy yapmamaya davet ediyoruz’ yazılı davetiyeler gönderiyor.
İlçede son yıllarda düğün konvoylarının yarattığı gürültü kirliliği ve sorunlar artan şikayetleri de beraberinde getirince Beyşehir Kaymakamlığı’nı harekete geçirdi. Bu konuda bir dizi tedbiri hayata geçirme kararı alan ve konvoyların sona erdirilmesi konusunda ilk planda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerine hız veren İlçe Trafik Komisyon Başkanlığı son olarak içeriğinde bazı mesajlar yer alan ilginç bir davetiye hazırladı. Bu davetiyeler görevliler tarafından düğüncülere ve yollarda konvoy oluşturan katılımcı sürücülere dağıtılıyor.

“KONVOY YAPILMAMASINA DAVET”
“Davetlisiniz” başlığıyla dağıtımı yapılan davetiyeler düğüncüleri konvoy yapılmamasına davet ediyor. Davetiyede, “Toplumumuzda düğün, sünnet, asker uğurlaması ve sportif faaliyetler sonrası galibiyet sevinciyle oluşturulan konvoylar; trafik ve yaşam güvenliğini tehlikeye düşürmekte, konvoy dışındakiler de çevre gürültüsü ve kirliliği nedeniyle bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu nedenle mutlu gününüzün hüzne dönüşmemesi için konvoy yapmamaya davet ediyoruz” deniliyor.
Davetiyenin diğer yüzünde ise konvoylarda trafik kurallarına aykırı hareket edilmesi halinde sürücülere uygulanacak ceza miktarları hakkında bilgilere yer veriliyor. Konvoyda 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre, araçların ön ve arka plakalarına ‘evleniyoruz’ şeklinde şeritlerle plakaların kapatılması, iki araç arasında yeteri kadar mesafe bırakılmaması, araçlardaki yolcuların pencereden dışarıya sarkmasına müsaade edilmesi ile yolun tüm şeridinin trafiğe kapatılarak trafiği aksatmanın 72 liralık para cezasını öngördüğü, konvoydan kopmamak veya konvoyu kaybetmemek için kırmızı ışık ihlali yapanların ise 154 liralık para cezası ile karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapılıyor. Ayrıca, bu sürücülere 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5542 sayılı İl İdare Kanununun ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerince de işlem yapılacağı belirtiliyor.
Davetiyenin son bölümünde ise, “Düğün, sünnet ve asker uğurlamasında konvoy yapmak, klakson çalmak, insanları ve çevreyi mutsuz ve huzursuz etmek zorunda değilsiniz. Lütfen konvoy yapılmasın, klakson çalınmasın, kimsenin başı ağrımasın” çağrısı yapılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA