• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürücülere egzoz gazı uyarısı
16 Mayıs 2019 Perşembe 11:29

Sürücülere 'egzoz gazı' uyarısı

Motorlu taşıt artışının neden olduğu zararlı egzoz gazlarının, önlem alınması gereken önemli bir hava kirliliği sorunu olarak ortaya çıktığını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik’ten sürücülere bir dizi uyarılarda bulundu.
Motorlu taşıt artışının neden olduğu zararlı egzoz gazlarının, önlem alınması gereken önemli bir hava kirliliği sorunu olarak ortaya çıktığını belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik’ten sürücülere bir dizi uyarılarda bulundu.
 
hulyaa.jpg
Egzoz gazlarının çevreye verdiği zararlar hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik “Motorlu taşıt artışının neden olduğu zararlı egzoz gazları, önlem alınması gereken önemli bir hava kirliliği sorunu olarak ortaya çıkıyor. Benzinli ve dizel taşıtların çıkardığı egzoz gazlarında bulunan bu maddeler, özellikle nüfus ve trafiğin yoğun olduğu büyük kent merkezlerinde çevreye çok daha fazla zarar veriyor” dedi. Şevik, “Taşıtlardan kaynaklanan kirleticiler karbon monoksit, azot oksitler, hidrokarbonlar ve kurşundur ve hava kirliliğinin büyük kısmı otomobillerden kaynaklanır. Bunun için alınması gereken bazı önlemlerin bulunduğunu belirterek bu önlemler vardır. Bu önlemlerin başında, şehir içerisinde günlük olarak yaptığımız işlerde mümkün olduğunca toplu taşımanın tercih edilmesi gelmektedir. Yürüme mesafesindeki yerlere yürüyerek ya da bisikletle ulaşımın tercih edilmesi önemlidir. Aracımızı kullanırken, kişisel olarak alacağımız önlemlerin başında aracımızı gereken koşullara uygun olarak kullanmak, aracın rölantide çalıştığı sürelerin azaltılması ve bu kapsamda gerektiğinde park halinde iken veya trafiğin tıkandığı noktalarda kontağın kapatılarak beklenmesi, yakıt tüketimini ve zehirli madde salınımını azaltacaktır. Araçların bakımı kadar muayenesi de önemlidir. Periyodik araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu araçların, teknik yeterliliklerinin kontrolü için yapılmaktadır. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi ile teknik kusurları giderilmiş olmakta, aracınızı daha güvenli olarak sürebilmeniz garanti edilmektedir. Araçtaki arızaların ortaya çıkması ile de fazladan yakıt tüketimi de önlenmektedir. Benzinli taşıtlarda katalitik konvertör, emisyonun azaltılması açısından çok önemli bir işleve sahip, otomobilin egzoz çıkış borusuna bağlanan ve havaya salınan zararlı gazları büyük ölçüde engelleyen bir parça olup, araçlarımızda katalitik konvertör kullanımı bulunması çok önemlidir” dedi.
 
EMİSYON ÖLÇÜMÜ ZORUNLU
 
Hülya Şevik bununla birlikte; ‘Egzoz gazı emisyon ölçümlerinin, kanunlar tarafından tüm araçlar için zorunlu bir işlem olduğunu ve trafikte seyreden “Motorlu Kara Taşıtlarından Kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonlarının Kontrolüne Dair Hazırlanan Yönetmelik” gereğince Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş istasyonlarda gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca Konya genelinde çeşitli noktalarda egzoz emisyon pulu kontrolü için yol denetimlerinin devam etmekte olduğunu vurgulayan Şevik, “Çevrenin korumasına katkıda bulunmak ve herhangi bir idari yaptırımla karşılaşmamak için vatandaşlarımızın araçların emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmaları gerekir. Konuya gereken hassasiyetin gösterilmesi ile birlikte toplum olarak hem sağlığımızı hem yaşam kalitemizi etkileyen hava kirliliği oluşumunun önlenmesi ve azaltılması, aynı zamanda gelecek nesillere bırakacağımız temiz bir çevrenin de temelini oluşturabilmemiz için önemlidir” şeklinde konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Berna Laçin'i Bakan Selçuk rezil etti
  • Çocuklar şehirler arası yolculuk yapabilir! Tek bir şartı var
  • Konya ve çevresi için sağanak yağış uyarısı
  • HSK kararı! 1 Haziran'da başlayacak
  • Haftasonu kısıtlama var! İşte kısıtlamadan muaf olanlar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA