• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürücü kurslarına çok sıkı takip geliyor
19 Nisan 2010 Pazartesi 11:58

Sürücü kurslarına çok sıkı takip geliyor

Rekabet Kurulu, sürücü kurslarını mercek altına alan bir araştırma raporu hazırladı. Ücretleri düşürmek için direksiyon eğitimi vermeyen kurslar olduğuna dikkat çeken Kurul yeni tedbirler aldı...
Ücretleri düşürmek içindireksiyoneğitimi vermeyen kurslar olduğuna dikkat çeken Kurul,araçlara"Ders saati tespitcihazı" takılarak eğitimin takibinin yapılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na iletilen raporda, rekabet ihlaline yol açabilecek unsurlar ve alınması gereken tedbirler tek tek sıralanıyor. Bakanlıktan, denetimlerin artırılması isteniyor.

Sürücü kurslarının sayısınınihtiyaçtanfazla olduğuna işaret edilen yazıda,direksiyoneğitimi için merkezî pistler oluşturulması tavsiye ediliyor.

Ehliyet sınavlarının uygulama kısmının ise daha seçici hale getirilmesi için çalışma yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Rekabet Kurulu'nun yazısında sürücü kursu sektöründeki problemlerin piyasa mekanizması dışında fiyat ve arz regülasyonu yoluyla giderilmesinin, fiyatların tüketiciler aleyhine yükselmesine yol açacağına ve pazardaki yapısal problemlerin ötelenmesine yol açacağına dikkat çekildi.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nca bu kurslara yönelik düzenlemelerde Rekabet Kurumu'nun görüşü alınarak işbirliği çerçevesinde hareket edilmesinin sektördeki rekabetin tesisi açısından faydalı olacağı vurgulandı.

Sektördeki rekabet ihlallerinin önlenmesine yönelik olarak ehliyet sınavlarının özellikle uygulamalı kısmının daha seçici hale getirilerek sektörde fiyat rekabetinin yanındahizmetrekabetinin de önünün açılmasının gerekli olduğu bildirildi.

Kurul, sürücü kurslarının kursiyerlere vermek zorunda olduklarıdireksiyoneğitiminden kesinti yapmak suretiyle fiyatları haksız şekilde düşürmelerinin önlenebilmesi içindireksiyoneğitimi verenaraçlara'ders saati tespitcihazı' takılarak eğitimin takibinin yapılması veya çok sayıda kursun aynı anda eğitim vermesine imkân verecek merkezî pistlerin oluşturularak bu pistlerde eğitim denetiminin yapılmasının uygun olabileceği önerisinde bulundu.

Kurulun yazısında, bakanlığın sektöre yönelik denetimlerin etkinliğinin ve caydırıcılığının artırılmasının önemli olduğu vurgulandı. Rekabet Kurulu'nun MotorluTaşıtlarSürücü Kursları Sektörü Araştırma Raporu'na göre, sürücü kursları sektörü,hızlıbir şekilde büyüyor.

Özel öğretim kurslarının içinde bu kurumların payı yüzde 20 oranında. Sektöre yönelik talep de artış eğiliminde. Türkiye'dekiaraçve sürücü sayısındaki artışa bağlı olarak önümüzdeki dönemde de sektöre yönelik talebin artışını sürdürmesi bekleniyor. Sürücü kursuhizmetinetalebin yüzde 92'si 15-44 yaş arasındaki kesimlerden oluşuyor.

Sektörde arz fazlası olduğuna dikkat çekilen raporda, "Sektördeki mevcut firmalar, piyasayayenigirişlerin olması halinde fiyatlarını düşürecekleri yönünde inandırıcı tehditler meydana getirerek girişleri engelleme imkânına sahiptir.

Sektördehizmetfarklılaşmasıbulunmuyor, sektörde fiyat rekabetikaliterekabetinin önüne geçiyor. Yani eğitim vehizmetkalitesitüketici tercihleri açısından önemini yitirirken fiyat karar aşamasında belirleyici etken oluyor." denildi. ANKARA AA

RAKAMLARLA SÜRÜCÜ KURSU SEKTÖRÜ

Toplam kurs sayısı 2.913

İstanbul'daki kurs sayısı 564

Ankara'daki kurs sayısı 250

İzmir'deki kurs sayısı 213

Yıllık ortalama kursiyer sayısı 1 milyon 400 bin

Sektördetoplamistihdam 36.000

Yıllık ekonomik büyüklüğü 3,3 milyar TL

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA