• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeye Koridordan girecekler
25 Kasım 2011 Cuma 08:16

Suriye'ye Koridordan girecekler

Libya'ya yapılan müdahalede öncü rolüne soyunan Fransa, Suriye konusunda da aynı tavrı sergiliyor. ABD ile Fransa Suriye'ye insani yardım koridoru açılmasında anlaştı. Öneri ilk olarak Sarkozy'den

Suriye'ye ilk müdahalenin sinyalini veren Fransa tıpkı Libya konusunda olduğu gibi burada da liderlik rolünü kapmaya çalışıyor. Suriye'de "insani yardım koridoru" kurulması önerisinde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, bunun için rejimle anlaşmanın ve uluslararası görevlendirme gibi bazı koşulları yerine getirmenin gerekli olduğunu belirtti. Juppe, muhalif Suriye Ulusal Konseyi (SUK) lideri Burhan Galyun ile önceki gün yaptığı görüşmenin ardından SUK'un kendisinden, birinci derecede elzem ürünlerin eksikliğinin bir insani sorun yaratmasından ötürü yardım koridoru önerisi yapmasını istediğini belirterek, "yardım koridorlarının nasıl hayata geçirilebileceğini görmek için" bu konunun BM, AB ve Arap Birliği ile ele alınacağını kaydetti.

Juppe, Suriye'ye uluslararası bir askeri müdahalenin gündemde olmadığını da yineledi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin öncülük ettiği Libya müdahalesi de ilk olarak Fransa'nın yardım koridoru önerisiyle başlamıştı. Suriye'deki halkın korunması için Türkiye'yle işbirliğinin önemli olduğunu söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Fransa'nın, Suriye'de bir insani yardım koridorunun açılması ve böyle bir koridorun uçuş yasağıyla korunması şeklindeki önerisine ise sıcak bakmadığını belirtti. Westerwelle, askeri seçeneklerin Suriye'nin çevresindeki ülkeler tarafından reddedildiğine de dikkati çekti.

Öte yandan Arap Birliği'nin dün Kahire'de gerçekleştirdiği Suriye toplantısında, Suriye'nin ülkeye gözlem heyeti gönderilmesini kabul ettiği belirtilse de, Suriye basını bu iddiayı yalanlayan haberlere yer verdi. Bunun üzerine Arap Birliği Esad'a 'Arap Birliği inisiyatifini' uygulamaya koyması için 48 saat süre tanıdı. Arap Birliği verilen sürede isteklerin yerine getirilmemesi durumunda Suriye'ye yaptırımlar uygulayacağını belirtti. Bu arada Suriye tanklarının, ülkenin orta kesimlerindeki Rastan kenti yakınında ordudan ayrılan askerlerin sığınaklarını bombaladıkları bildirildi. Bu arada Özgür Suriye Ordusu Komutanı Riyad Esad'tan hava operasyonu çağrısı geldi. Esad "Kritik noktalara hava saldırısı düzenlenmeli" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA