• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeye artık seyirci kalamayız
05 Ekim 2011 Çarşamba 09:01

Suriye'ye artık seyirci kalamayız

Hatay'da Suriye vatandaşlarının kaldığı kampı ziyaret edeceğini açıklayan Başbakan Erdoğan, Şam'a

Hatay'da Suriye vatandaşlarının kaldığı kampı ziyaret edeceğini açıklayan Başbakan Erdoğan, Şam'a, gelişmelere daha fazla seyirci kalınmayacağı mesajını verdi. Kamp ziyaretinde Türkiye'nin, Esad yönetimine karşı kararlı tutumunu vurgulayacak Erdoğan, "Mağdur, mazlum, savunmasız insanlara karşı burada ciddi ölümler var. Bunlar 'devam etsin' diyemeyiz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kgalema Motlanthe, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerden sonra ortak bir basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Erdoğan, Suriye'deki gelişmelerle ilgili bir soruya, 'Öncelikle ben şunu ifade edeyim; bildiğiniz gibi bugün, BM Güvenlik Konseyi'nde bir metin gündeme geliyor ve bu metin oylanacak. Doğrusu ben bu metni, Suriye ile ilgili önemli bir uyarı metni olarak görüyorum. Ve bu hafta sonu veya hafta başı ülkemize gelen Suriyeli, gelmiş olan Suriyeli kardeşlerimiz var. Bizde şu anda misafirler. Yaklaşık 7 bin 500 civarında... Bizdeki şu anda hazırlanmış kamplarda kalıyorlar. Kendilerini ziyaret edeceğim, kendileriyle görüşeceğim, Türkiye olarak değerlendirmesini yapıp, bizler bir açıklamada bulunacağız. Zira Suriye'deki gelişmelere çok daha fazla seyirci kalamayız. Mağdur, mazlum, savunmasız insanlara karşı burada ciddi ölümler var. 'Bunlar devam etsin' diyemeyiz. Bunlara karşı bizler, insani ve vicdani görevimizi yerine getirmek durumundayız. Hatay kampını ziyaretten sonra değerlendirmemizi yapıp ondan sonra da açıklamalarımızı yapacağız' karşılığını verdi.

YAPTIRIM HATAY ZİYARETi SONRASI

Başbakan Erdoğan, 'Suriye'ye yönelik ABD ziyaretinizde bir yaptırım paketinden söz ettiniz. Bunun detayları netleşti mi?' sorusuna, bu konuda değerlendirmeleri Hatay ziyaretinden sonra yapacaklarını belirterek, 'Bundan sonra bunun etaplarını hepsini ortaya koyarak yol haritamızı açıklayacağız. Aslında şu anda biliyorsunuz, zaten kısmen açıklamadan başlayanı da var, çünkü onlar artık adeta beklemeye tahammülü olmayan adımlardı ve bu adımları da attık" diye konuştu.

BABASI GİBİ DAVRANIYOR

Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda bir başka soru üzerine ise şöyle konuştu: 'En keskin buradaki benim bu yorumdan öte bir şey artık, tespitimdir; güvenlik güçlerinin savunmasız insanlara karşı yapmış olduğu bu ölümlerin, bu saldırıların hiçbir insani, vicdani açıklaması olamaz. Orada, özgürlükler hiçe sayılmıştır. Yaklaşık 40 yıl olağanüstü hal orada vardı. Şu anda 'olağanüstü hali kaldırdım' diyor. 'olağanüstü hali kaldırdım diyen bir cumhurbaşkanı Lazkiye şehrini denizden bombalıyor. Geçmişte, babasının Hama'da, Humus'ta yaptığı o zamanki ölümler, şimdi aynen bakıyorsunuz ki yeniden gündeme geliyor. Biz, bunları hiç beklemiyorduk. Ama ne yazık ki böyle bir gidiş, Türkiye'yi ciddi manada üzmüştür, çünkü akrabalık bağlarımız var. Bu ifadelerimiz bir çıkar ilişkisine asla dayalı değildir. İnsani duygulardır, vicdani duygulardır.'

 

Filistin konusunda aynı düşünüyoruz

Güney Afrika'nın, Apartheid döneminin ardından iç siyasi istikrarını sağladığını, işleyen bir demokrasiye ve gelişmiş bir piyasa ekonomisine sahip, etnik ve ulusal uzlaşıya ulaştığını ve pek çok ülkeye ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Uluslararası noktada şu anda Güney Afrika Cumhuriyeti'nin BM Güvenlik Konseyi'ndeki görevi (geçici üye) sebebiyle dünyada barış, temel hak ve özgürlükler noktasında önemli bir katkısı var. İnsanlık artık, otokratik sistemlerden, demokratik sistemlere geçişin yollarını arıyor. Tunus'ta bunu gördük, Mısır'da bunu gördük, Libya'da bunu gördük, görüyoruz. Şu anda aynı arayışın Suriye'de, Yemen'de olduğunu görüyoruz. Ve bu noktalarda müşterek çalışmamızın gereğini ifade etmek istiyorum. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin özellikle şu andaki yönetimi temel hak ve özgürlüklerin ne olduğunu çok, ama çok iyi bilir. Bu noktada ilham kaynağı oluşu da manidardır. Çünkü onlar bu süreçleri damdan düşerek yaşadılar. Bu bakımdan bu süreç dünyada önem arz ediyor. Şu anda işte önümüzde son BM Genel Kurulu'nda Filistin'in devlet olma süreci var. Bizler ön koşulsuz Filistin'in devlet olma sürecini destekliyoruz. Güney Afrika Cumhuriyeti ile bu konuda da düşüncelerimizin örtüştüğünü biliyorum ve bu alanda da yapacağımız ortak çalışmalar insanlığın geleceği açısından önem arz ediyor" dedi.

 

Size uçakta vuvuzela çalarım

Türkiye-Güney Afrika İş Forumu Toplantısı'na katılarak bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Şimdi dostluğumuz için o meşhur vuvuzelaları çalmanın tam vaktidir" ifadelerini kullandı. Başbakanın konuşmasının sonunda forum sunucusunun, "Şu an vuvuzela olsaydı Başbakan'dan çalmasını rica ederdik" demesinin ardından basın mensupları tarafından Başbakan Erdoğan'a vuvuzela getirildi. Erdoğan, boynunda Güney Afrika'ya özgü renkli atkı ve elinde vuvuzela ile Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kgalema Motlanthe ile birlikte basın mensuplarına poz verdi. Basın mensuplarının vuvuzela çalmasını istemeleri üzerine Erdoğan, "Ben size uçakta çalarım" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA