• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeye ait yolcu uçağı ile ilgili soruları yanıtladı
11 Ekim 2012 Perşembe 11:20

Suriye'ye ait yolcu uçağı ile ilgili soruları yanıtladı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye'ye ait Moskova-Şam seferini yapan yolcu uçağı ile ilgili soruları yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Biz Türkiye olarak, Türkiye'nin toprakları kullanılarak, hem kara hem hava hem deniz kullanılmak suretiyle, bu kirli savaşa silah taşınmasını ve Suriye yönetimine silah taşınmasını veyahutta oradaki zulmü artıracak işler yapılmasına rıza göstermeyiz. Bizim hava sahamızı kullanarak uçakların oraya bir takım malzeme götürmesine izin vermeyiz'' dedi.
Bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, uluslararası hukukun da Türkiye'nin yanında olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
''Sivil havacılık, uçuş güvenliği ve diğer bütün mevzuat da bu noktada Türkiye'yi haklı gösteriyor. Tabi Suriye uçağının taşıdığı malzeme arasında kargo arasında uluslararası sivil havacılık şartları gereği bulunmaması gereken birtakım malzemelerin bulunduğuna ilişkin bilgiler intikal ediyor, Türkiye'ye. İstihbarat geliyor. Bu istihbaratın kaynağını söylediğinizde onun mahremiyeti ortadan kalkar. Ama gerçek olan şey, bu uçakta sivil havacılık gereği uluslararası hukuk gereği taşınmaması gereken bazı malzemelerin bazı kargoların bulunduğuna dair ciddi bir bilgi var.
Bu bilgi ne kadar doğru, ne kadar eğri... Bunun incelemeye ihtiyacı var. O nedenle uçak, gerekli değerlendirmelerin yapılmasından sonra Esenboğa Havaalanı'na indirildi. Havaalanında uzman kişiler tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uluslararası uçuş kurallarına aykırı bulunan malzemelere el konuldu. Daha sonra uçağın Türkiye'den ayrılmasına izin verildi.''
Bozdağ, hacı adaylarını taşıyan uçakların Suriye hava sahasını kullanamayacak olması haccı olumsuz etkileyip etkilemeyeceğine dair bir soruya da şu yanıtı verdi:
''Hayır etkilemez. Zira Türkiye'nin uçuş alternatifleri birden fazla. Suriye üzerinden uçabildiği gibi başka güzergahları kullanarak hacıları taşıma imkanı var. Dün akşam birtakım risklere karşı hem uçağımızı, hem hacılarımızın güvenliği nedeniyle böylesi bir tedbir alındı. Bundan sonra böyle bir tedbire ihtiyaç olduğu sürece bu devam eder. Dünkü olay bir tedbirdir. İhtiyaç olunca yine tedbirler alınabilir. Ama hacılarımız güvenlik içerisinde kutsal topraklara götürülecektir. Herhangi bir sorun ve sıkıntı yaşanmayacaktır.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA