• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyenin yabancı savaşçıları
09 Eylül 2014 Salı 12:10

Suriye'nin yabancı savaşçıları

Suriye'de iç savaşta rejime karşı muhaliflerin yanında çarpışmak için çatışmaların başlamasından bu yana dünyanın 74 ülkesinden 12 binden fazla yabancının bu ülkeye gittiği bildirildi.
Suriye'de dördüncü yılındaki iç savaşta rejime karşı muhaliflerin yanında çarpışmak için çatışmaların başlamasından bu yana dünyanın 74 ülkesinden 12 binden fazla yabancının bu ülkeye gittiği, bu kişilerin yüzde 60-70'inin Ortadoğu'dan, yüzde 20-25'inin ise Batılı ülkelerden olduğu bildirildi.
 
Londra'daki King's College bünyesindeki Radikalizm Çalışmaları Merkezi'nden Profesör Peter Neumann, Suriye'deki iç savaşın 1980'de Afganistan'daki Sovyet işgaline karşı 10 yılda yaklaşık 20 bin savaşçının katılımıyla verilen mücadeleden bu yana yakın tarihteki en önemli hareketliliklerden biri olduğunu söyledi.
 
ABD Başkanı Barack Obama başkanlığında bu ay yapılacak BM Güvenlik Konseyi zirve toplantısı öncesinde konseye yabancı savaşçılar konusunda danışmanlık yapan Neumann, Afganistan'daki savaştan sonra El Kaide'nin ortaya çıktığını hatırlatarak, Suriye'nin bu nedenle çok önemli olduğunu dile getirdi. 
 
"Yeni terör ağları çıkabilir"
 
Suriye'deki iç savaşın yeni ağların oluşumuna fırsat verdiğini ifade eden Neumann, bu yabancı savaşçı hareketliliğinden gelecekte "terör saldırıları çıkacağından emin olduğunu" belirtti.
 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarında kaç kişinin savaştığına dair rakam vermeyen Neumann, bu yılın aralık ile haziran ayları arasında yabancı savaşçı sayısındaki artışın durduğunu hatta bu sayının azaldığını, IŞİD'in Musul'u ele geçirip hilafet ilanından sonra ise yabancı savaşçıların sayısının yeniden artmaya başladığını söyledi.
 
Neumann, yabancıların silahlı gruplara katılmasının birçok nedenlerinin olabileceğini, son günlerde yabancı gazetecilerin kafalarının kesildiğini gösteren videolardan sonra çok daha fazla yabancı savaşçının ''Batı ve Amerika'ya karşı savaşmaktan'' bahsettiğini kaydetti. 
 
Neumann, Suriye'deki yabancı savaşçılar arasında Tunus'tan 3 bin, Suudi Arabistan'dan hükümetinin verilerine göre bin 200 veya 2 bin 500, Fas'tan bin 500 kişinin olduğu bilgisini verdi. Neumann, Ürdün'den de bin 500 kişinin gittiğini ancak Ürdünlülerin Suriye'de aşiret bağları bulunması nedeniyle bu sayının daha farklı da olabileceğine işaret etti. Terör uzamın Neumann, Fransa'dan 700, İngiltere'den 500, Almanya'dan 400, Belçika'dan 300, ABD'den ise 100 kişinin savaşmak için Suriye'ye gittiğini kaydetti.
 
Bölgeye giden savaşçıların sayısının ülkelerin nüfusuyla orantılandığında en büyük tehlikenin Belçika, Hollanda ve İskandinav ülkeleri için görüldüğünü ifade eden Neumann, Danimarka, Norveç ve İsveç'ten her birinden 50-100 arasında savaşçının bölgeye gittiğini kaydetti.
 
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA