• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyeden dağdaki teröriste açılım!
15 Eylül 2009 Salı 11:19

Suriye'den dağdaki teröriste açılım!

Türkiye ziyareti öncesi, teröre karşı güçlü bir mesaj veren Suriye lideri Beşşar Esad, PKK saflarında bulunan bin 500 kadar Suriye kökenli teröriste seslendi:

"Gelin silahı bırakın devlet sizi affetsin. Hedefimiz intikam almak değil. Sizi kucaklamaya hazırız."

Türkiye ziyareti öncesi Türk gazetecileri kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşşad Esad, Ankara'nın son dönemlerde başlattığı açılım politikasının sadece Türkiye'yi değil tüm bölgeyi de olumlu yönde etkileyeceğini kaydetti.

PKK'ya karşı mücadelede Suriye'nin Türkiye'nin yanında yer aldığının altını çizen Esad, Kuzey Irak'ta barınan ve sayıları 1500 olduğu öne sürülen Suriye kökenli teröristlerin silah bırakması durumunda bunları ülkesine kabul edeceğini söyledi. Ermeni açılımına da destek veren Esad, “Ermeni açılımı bizi de yakından ilgilendiriyor. Üstelik bu yalnızca Suriye'de yaşayan Ermeni azınlığı ilgilendiren bir konu olduğu için de değildir. İki ülke arasındaki ilişkiler rahatlarsa çevredeki ülkeler de rahatlar. Onun için bizim daha fazla çözümlere ve açılımlara ihtiyacımız var” dedi.

TÜRKİYE BÖLGEDE LİDER ÜLKE

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın vereceği iftar yemeğinin bu yılki onur konuğu olan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Türkiye gezisi öncesi aralarında Yeni Şafak Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert'in de olduğu bazı gazetelerin yöneticilerini kabul etti.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına açık yüreklilikle cevap veren Esad, son yıllarda Türkiye ile Suriye arasındaki dostluk ilişkilerinin her alanda kendini gösterdiğini ve bunun artarak devam edeceğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Esad, yeni dönemde Türkiye'nin Ortadoğu ve Kafkaslar'da daha fazla istiyatif aldığını belirterek, bu girişimlerin ABD tarafından da kabul gördüğünü belirtti.

Son olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Irak ile Suriye arasında baş gösteren krizde hemen devreye girdiğini hatırlatan Esad, önümüzdeki günlerde bu soruna dair İstanbul'da bir toplantı yapılacağını hatırlattı.

GELİP DEVLETE SIĞINSINLAR

Çarşamba günü Başbakan Erdoğan ile teröre karşı mücadele ve Kürt açılımı konusunu ele alacaklarının altını çizen Suriye lideri Esad, “PKK konusu üç komşu ülkeyi ilgilendiren bir konu.. Bu sorunu ortaklaşa nasıl çözebiliriz üzerinde durulması gerekir. Çünkü hem Suriye, hem Türkiye, hem de Irak'ta ortak etkenler var. Bu konu üzerinde hem güvenlik hem de siyasi alandaki işbirliğimizi nasıl geliştirebiliriz onun yollarına bakmalıyız. Devlet olarak terörü bırakanı kucakladık, yine kucaklayacağız ve affedeceğiz. Devlet affeder. Çünkü bizim hedefimiz terörü bitirmektir” diye konuştu.

Davos saygın bir tavırdı

Gazeteciler Esad'a Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki tavrını da sordu. Esad, Erdoğan'ın 'One minute” çıkışı ile ilgili, şöyle konuştu: “Sayın Başbakan'ın tavrı halk arasında duygusal bir coşku yarattı. Ama ben devlet başkanı olarak duygusal konuşamam. Burada bir eylemsel durum ve bunun sonucu var. Sayın Başbakan o tavrı sergilerken kişisel tavrını sergilemedi. Türkiye Cumhuryeti'nin Başbakanı olarak o tavrı sergiledi. Bu Türkiye'nin kendi egemen kararıyla ne kadar saygın bir tavır alabildiğini kanıtlamıştır. Bu tavır tam anlamıyla Made in Turkey bir tavırdır. Türkiye'nin egemen bir tavrı olduğu için çok önemlidir”

Iran'ın nükleer çabasını da değerlendiren Esad, “İran'ın kime karşı silah kullanacağı sorusu önemli. Bu silahları Türkiye'ye karşı kullanabilir mi? Sanmam. İsrail'e karşı kullanabilir mi? Onu da sanmam, çünkü İsrail ve çevresinde İsrailli'den çok Arap yaşıyor. Nükleer silahlara kullanılmak üzere sahip olunmuyor, caydırıcılığından faydalanmak üzere arzulanıyor” dedi.

Su konusunda sorun yaşamıyoruz

Türkiye ile Suriye arasındaki su geçişlerini değerlendiren Suriye lideri Esad, “Bir önceki kış Başbakan Erdoğan beni aradı. Güneydoğu'da kuraklık olduğunu söyledi. Ürdün'den gelip bizim topraklarımız üzerinden Türkiye'nin Hatay vilayetine geçen Asi nehrinden akan suyun artırılmasını istedi. Bizim de su sorunumuz olduğu halde ben Türkiye'ye verilen suyun artırılması talimatı verdim. Geçtiğimiz dönemde Fırat ve Dicle konusundaki taahhütlerinin tamamını Türkiye yerine getirdi. Dicle konusunda da Irak Suriye ve Türkiye bir uzlaşmaya vardı. Ortak bir komisyon kurularak su konusunda da ilişkiler çok iyi bir noktaya getirildi” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA