• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyedeki vahşet durdurulmalı
30 Haziran 2012 Cumartesi 16:31

'Suriye'deki vahşet durdurulmalı'

İnanç Özgürlükleri Platformu üyeleri, Suriyede ki vahşeti durduracak olanların, oradaki halkın hakkını savunacak, oraya barış götürecek kimselerin olması gerektiğini söyledi.
İnanç Özgürlükleri Platformu üyeleri, Suriye’de ki vahşeti durduracak olanların, oradaki halkın hakkını savunacak, oraya barış götürecek kimselerin olması gerektiğini söyledi.
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Üyeleri Suriye’de yaşanan olayları ve Türkiye’deki oluşturulan Suriye atmosferini dile getirmek için Kayalıpark’ta bir araya geldi. Platform adına konuşan Abdurrahman Akcan, yapılan siyasette halkların haklarının korunması gerektiğini söyleyerek, “Toplumların geleceği de bireylerin geleceği gibi toplumsal ve sosyal olaylardan etkilenir. Atılacak olan her adım gelecek üzerinde tesir bırakacaktır. Geleceğin olumlu olması bugünden atılacak olan adımların da olumlu olmasına bağlıdır. Sulh ve selamet, kan ve gözyaşı ekerek hasat edilemez. Halkların isteklerini yerine getirmek için halkların isteklerine muhalif adımlar atılamaz. ‘Sizin için en iyisini biz düşünürüz’ diye düşünmek elitist bir düşünce olup halklara yapılmış en büyük ihanettir” dedi.

Suriye’yi seven herkesin Suriye’nin yanında olması gerektiğini söyleyen Akcan, “Suriye’de bir vahşet hüküm sürmektedir. Kan ve gözyaşı Suriye’nin gündelik görüntüsünü oluşturuyor. Katliamlar vaka-i adliyeye dönüşmüştür. Bu görüntülerden rahatsız olanlar ve Suriye’nin yanında olduğunu iddia eden herkes Suriye’de kalıcı bir barışın meydana gelebilmesi için çaba göstermek mecburiyetindedir. Fakat bu çabalar Suriye halkının meşru ve adil taleplerine muhalefet etmemelidir. Bu taleplere muhalefet eden her çaba adalet için öğrenilmiş bir çaba olmaktan çıkacaktır” diye konuştu. Dış güçlerin Suriye’ye müdahalesi sonucunda durumun olduğu halinden daha kötü olacağını belirten Akcan, “Suriye’de kalıcı ve adil bir barış ortamı Suriye’ye yapılacak bir dış müdahale ile mümkün değildir. İster Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında ister NATO öncülüğünde ister de Arap Birliği veya Türkiye’nin öncülük ettiği oluşumla olsun bu bir işgal olarak algılanacaktır. Bu zamana kadar ki barış için yapıldığı iddia edilen dış müdahalelerin sonuçları da ortadadır. Afganistan, Somali ve Irak tecrübeleri ortada iken kan ve gözyaşı akmaya devam ediyorken yeni bir dış müdahalenin daha kötü sonuçlar meydana getireceği açıktır. Her aklıselim bunu görecek durumdadır” ifadelerini kullandı.

Suriye’de ki Baas rejimine müdahale edecek olanların iyilik için çalışacak kimseler olması gerektiğini vurgulayan Akcan, “Suriye’de zalim Baas rejiminin gitmesi için İslam halklarına ve İslam’a düşman, Müslümanların düşmanlarına ve onların sapkın ideolojilerine dost anlayışları desteklemek, hem inançlarımız gereği sıkıntı hem de Suriye’nin geleceği açısından problemli görülmektedir. Suriye’de Baas rejimine karşı mücadele edenler sağlıklı bir şekilde tahlil edilmelidir. Bunlardan ancak adaletin ve iyiliğin tesisi için çalışanlar desteklenmelidir. Yerine yeni bir put dikmek için eskisini devirmek abesle iştigal etmek olur. Baasçı bir rejimin gitmesi için yapılan çalışmalar Amerikan’cı bir rejimin gelmesi için olmamalıdır. Kendi halklarının inanç ve kültürlerine bağlı sağlıklı hareketler desteklenmelidir. Ancak böyle bir çaba olumlu sonuçlar verir” dedi. Suriye olayları üzerinden Türkiye’de kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını söyleyen Akcan, “Müslümanları bu tezgâha karşı uyanık olmaya davet ediyoruz. Suriye’de ki olayları değerlendirirken göstermiş olduğumuz kardeşlik bilincini ve hassasiyeti ülkemizde Suriye olayları üzerinde farklı düşünen kardeşlerimize de göstermek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA