• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyedeki durum tehdit haline geldi
25 Şubat 2013 Pazartesi 22:56

Suriye'deki durum tehdit haline geldi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Suriye'deki durum bölgesel barış ve güvenlik için de gerçek bir tehdit haline gelmiştir'' dedi.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne hitap eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Medeniyetler İttifakı Salonu'nda yaptığı konuşmada, ''Farklı ülkelerin hükümetleri olarak bizler, insanlığın ortak vicdanını temsil ediyoruz. Politik farklılıklarımıza rağmen, insan hakları ve insani konular söz konusu olduğunda, bizim odak noktamız ayrımcılık yapmaksızın insanlığın ortak değerleri olmalıdır. Birleşmiş Milletler çatısı altında birleşmiş bir insani vicdan ile hareket etmek zorundayız'' dedi.

Suriye'de uluslararası toplumun gözü önünde insani bir trajedinin halen devam etmekte olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, uluslararası toplumun bu insanlık trajedisinin devam etmesine ne kadar daha izin vereceğini sordu. Davutoğlu, ''Rejim meşruluğunu yitirmiştir. Ülkeyi daha fazla yönetememektedir. Terörle ayakta kalmaktadır. Daha da önemlisi, Suriye'deki durum bölgesel barış ve güvenlik için de gerçek bir tehdit haline gelmiştir'' dedi.

''İhtiyaçları gerçek destek''

Davutoğlu, Suriye halkının ihtiyaç duyduğu şeyin; daha fazla konuşma yapmak ve taahhütlerde bulunmak değil, etkin ve gerçek destek olduğunu söyledi.

İnsan Hakları Konseyi'nin bu açıdan önemine değinen Davutoğlu, ''Uluslararası toplum Suriye'deki bütün insanlara insani yardım ulaştırılması için uygun ortamı oluşturmalıdır. P5 ülkeleri arasındaki politik farklılıklara rağmen BM Güvenlik Konseyi insani yardımları sağlayacak ve yardımların önlenmesini engelleyecek bir karar almalıdır'' diye konuştu.

Savaş zamanında bile bazı kurallar bulunduğuna işaret eden Davutoğlu, Suriye rejiminin halkına karşı işlediği suçların bir an önce sona erdirilmesi ve bu konudaki çabaların birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, ''Suçluların cezasız kalmayacaklarından mutlaka emin olmalıyız'' dedi.

''İsrail'e baskı'' çağrısı

Davutoğlu, İsrail'in Filistin topraklarında yerleşim yerleri inşasıyla ilgili olarak da ''Barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki devlet vizyonunu yok etmeyi amaçlayan ve yavaş yavaş ilerleyen bu ilhakı güçlü bir şekilde kınıyoruz'' dedi.

İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere kötü muamelede bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, rastgele ateş etme, keyfi tutuklamalar ve ayrımcılığın artık günlük olaylar olduğunu söyledi.

İnsanlık onurunun Doğu Kudüs'ün de dahil olduğu işgal edilmiş topraklarda her gün test edildiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Özellikle Gazze'deki abluka olmak üzere bu insanlık dışı, yasa dışı muameleyi güçlü bir şekilde tekrar kınıyoruz. Uluslararası toplumu, işgal edilmiş topraklarda Filistinlilerin acılarını sona erdirerek insanlık onuruna saygı göstermesi konusunda İsrail'e baskı yapmaya çağırıyoruz.''

Filistin'in BM'ye tam üye olması gerektiği görüşünü yineleyen Davutoğlu, ''Filistin Devleti güneşin altında hak ettiği yeri almalıdır'' dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu: "Allah'tan rahmet diliyorum"
  • Konya tarım fuarına hazır!
  • Selçukya Sohbetleri'nde Çanakkale Zaferi konuşuldu
  • Usta: "Başımız sağolsun"
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA