• Konya-20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyedeki bu rejime ve zulme karşı artık bir dur diyelim
09 Aralık 2015 Çarşamba 11:13

'Suriye'deki bu rejime ve zulme karşı artık bir dur diyelim'

Başbakan Davutoğlu, "BM Kadın Konferansı çerçevesinde dünyaya sesleniyorum; kadına karşı şiddetin en fazla cereyan ettiği Suriye'deki bu rejime ve bu zulme karşı artık bir 'dur' diyelim" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Maalesef dünyanın dört bir yanında kadınlar mağdur oluyor. Çoğu zaman erkeklerin aldığı kararlarla kadınlar daha çok mağdur oluyorlar. Kadın elinin değmediği yerde bazen merhametin, şefkatin, vicdanın eksik olduğunu hep görüyoruz" dedi.

"Hepimizin sorumluluk alması gereken bir alan kadına karşı şiddet" ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, "Sosyal bir mesele olarak şiddeti, özelde de kadına yönelik şiddeti konuşmak gerçekten derin bir hüzün ve üzüntü vesilesi. Ancak biliyoruz ki bu meseleyi konuşmamız gerekiyor ve konuştukça değerler sistemimizdeki aşınmanın boyutları daha çok ortaya çıkıyor. Kadına karşı şiddet yeni bir olgu değil. Ancak modernleşmeyle birlikte sadece kadına karşı değil, tüm şiddet öğlelerinin ve çeşitlerinin bir davranış kalıbı haline dönüştüğünü, gelişen iletişim teknolojileri nedeniyle daha iyi görebiliyoruz ve daha farkında olabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Başında bulunduğum Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına ve 78 milyon tarih boyunca vicdanın sesi olmuş bir millet adına şunu ifade ediyorum ki dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir kadının çığlığı bize ulaştığında, o çığlığın yanında önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti olacaktır ve o çığlığa ilk sesi her zaman biz vereceğiz."

"Suriye'deki bu rejime ve bu zulme karşı artık bir dur diyelim"

Başbakan Davutoğlu, "Bugün Türkiye'de 2 milyon 300 bin Suriyeli mülteci var. Bunların büyük bir çoğunluğu kadın ve çoğu da eşini, babasını kaybedip Türkiye'ye gelen kadınlar. Bunların çoğu genç kız, okumak, geleceğe bakmak isteyen genç kızlar. Hala Suriye'de bombardıman devam ediyor. Hala Suriye'de DAEŞ terör örgütü ve o terör örgütü ile birlikte kendi halkını katleden bir rejim hüküm sürüyor. Buradan BM Kadın Konferansı çerçevesinde dünyaya sesleniyorum; kadına karşı şiddetin en fazla cereyan ettiği Suriye'deki bu rejime ve bu zulme karşı artık bir 'dur' diyelim" dedi.

"Kadınlar merhametin, şefkatin, vicdanın sembolüdür"

"Kızlar terörist olmak, canlı bomba olmak üzere meçhul dağlara kaldırılıyor" diyen Davutoğlu, "Maalesef dünya istemediğimiz kadar kadına yönelik şiddet görüntüleriyle dolu. Oysa kadınlar merhametin, şefkatin, vicdanın sembolüdür. Kadın, bu merhametiyle tarihin öznesi olmalıdır. Kadınların merhametine, şefkatine atıfta bulunursak o zaman dünya çok daha yaşanır bir dünya olacaktır. İnsanlık baştan ayağa vicdan kesilir böyle bir durumda" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Kadına karşı şiddetin temelinde, kültürel kodlar, sosyoekonomik durum, eğitim, çevre gibi birçok faktörün yattığını hepimiz biliyoruz. Kadına yönelik şiddet her ülkeye, her millete, her inanç grubuna ait küresel bir problemdir. Bu problemin çözümü elbette çok boyutlu bir mücadeleyi de gerektirir."

"Özgecan olayından ötürü yüreğim hala soğumadı"

Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'de kadınlarımıza karşı şiddetin sembol ismi haline gelen sevgili Özgecan kızımız... Dava sonucu ne olursa olsun, bu elim olaydan ötürü yüreğim hala soğumadı. Buradan Özgecan'ın o koca yürekli anne ve babasına bir kez daha saygı ve hürmetlerimi iletiyorum. Bir daha kadına hiçbir el kalkmasın diye biz, gerekli her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Eminim ki Türk yargısı da bu konuda üzerine düşeni yapıp, kadınların bir daha mağdur edilmesine izin vermeyecek güçlü kararlar alacaktır" dedi.

"Kadına karşı şiddetle mücadeleye özel önem atfediyoruz"

"Kadına karşı şiddetle mücadeleye özel önem atfettiklerini dile getiren Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Hükümet programında da hükümet çalışmalarımızda da bu konu özel bir yer almakta, özel bir ilgiye mazhar olmaktadır. Kadına yönelik aile içi şiddet ile mücadelede en önemli mekanizmaların başında kadın sığınma evleri, konuk evleri gelmektedir. Türkiye'de toplam 135 konuk evi, sığınma evi bulunmaktadır. Şiddet mağduru kadınlara destek amacıyla kurulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), 2015 Kasım ayı itibarıyla toplam 40 ilde hizmet vermektedir. Amacımız, 2016 yılı sonuna kadar tüm illerimizde ŞÖNİM'lerin açılmasıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Zemin Temizleme Makinesi
  • Antalya-Konya karayolu 21 saat sonra trafiğe açıldı
  • Kombinlere Eşlik Eden Altın Bileklik Modelleri
  • Konya’da apartmanın çatı katında yangın
  • Konya’da kuraklıkla mücadele sürecek
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA