• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyede savaş istemiyoruz
20 Nisan 2012 Cuma 15:42

'Suriye'de savaş istemiyoruz'

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Konya şube başkanı Yusuf Dülger, yönetim kurulu ve dernek üyeleriyle birlikte dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, Suriye konusunda ve dış politikada...

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Konya şube başkanı Yusuf Dülger, yönetim kurulu ve dernek üyeleriyle birlikte dernek binasında düzenlediği basın toplantısında, Suriye konusunda ve dış politikada yapılan yanlışlıklar üzerinde durarak, Suriye’de savaş istemediklerini söyledi.

ADD Konya şube başkanı Yusuf Dülger, bazılarının dün Suriye kardeş dediğini bugün ise Suriye’yi dize getirelim dediklerini belirterek, “Kendini “politikacı, yönetici, aydın, demokrat, gazeteci, yorumcu, dindar” diye tanıtan bazıları diyor ki: “Suriye’de demokrasi yok. Esat halkını katlediyor, gitmeli. İran’da nükleer silah var, Ahmet-i Necat akıllanmalı!” Bunların eski ağzı şöyleydi: Batı Hıristiyan! İsrail Siyonist! Müslümanlar kardeş! Cumhuriyet’i kuranlar bizi İslam ülkelerinden kopardılar, İsrail’i tanıdılar, Cezayir ve Libya’da Fransızları desteklediler. Müslümanlar uyanın, mal ve canınızla cihat edin! Aradan yıllar geçti; bunlar Türkiye’de söz sahibi olabilmek için, “Haçlı-Kâfir-Siyonist” dedikleri merkezlerle bağlantı kurdular, oralardan destek aldılar, söz sahibi oldular, anında ağız ve kabuk değiştirerek Haçlı ve Siyonistlerle birlik oldular, İslam ülkelerini yıktılar, Müslümanları yok ettiler. Bir iki örnek verelim: Dün Cezayir ve Libya için ağıt yakanlar, “NATO’nun ne işi var Libya’da” diyenler, bugün Haçlı askerlere destek veriyor, Libya’yı çökertiyor. Dün “Suriye kardeştir” diyenler bugün “Suriye’yi dize getirelim, NATO’yu çağıralım diyorlar” dedi.
Komşularımızla İlişkilerimiz Kötüye Gidiyor

Komşularımızla sıfır sorun diyenlerin, ülkemizi komşularımızla iyi ilişki yerine kötü bir yere götürdüğünü ifade eden Yusuf Dülger, bu konu da şunları söyledi: “Arkadaşlar! “Komşularımızla sıfır sorun” diye yola çıkanların bizi getirdikleri kavşak, savaştır. Bu kavşakta Türkiye’nin Suriye ile savaşa tutuşturulması var. Durun bakalım, Suriye bizim komşumuz, ABD askerlerine destek vererek öldürttüğümüz Irak, Libya, Afganistan halkları bizim dindaşımız. Bizim bu ülkelerle tarihi, siyasi ve kültürel bağlarımız var. Bu ülkeler bizi örnek alarak istiklal mücadelesi verdiler. Bu ülkeler Atatürk’ü örnek alarak devletlerini kurdular. Biz şimdi emperyalistlere destek vererek kardeş ülkelerin, bizi örnek alan milletlerin devletlerini yıkıyoruz. Şu çelişkiye bakınız! Hâlbuki “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Müslüman Müslüman’a zulmetmez. Müslüman Müslüman’ı düşmana teslim etmez. Müslümanlar kardeştir, sorunlarını kendi aralarında çözerler.” Öyleyse bunlarınki nasıl Müslümanlık? Dindar insan böyle olmaz. Hangi iman ve vicdan buna razı olur, susar? Irakta namuslar kirletilirken, Tunus, Mısır, Libya gibi ülkeler parçalanırken, Türkiye bir ateş çemberinin içine itilirken susmanın, uyumanın vebali vardır. Türkiye’nin Suriye’ye efelik yapması, Türkiye-Suriye savaşının başlamasıdır. Bu savaş hem Türkiye’nin, hem de Suriye’nin bölünmesi demektir, Amerika’nın iyiden iyiye içimize girmesi demektir. Türkiye ve Suriye’nin bölünmesi İsrail’i güçlendirir. Malatya’ya Amerikan füzeleri yerleştirildi. Böylece İran kuşatıldı, Türkiye ile İran karşı karşıya getirildi. İzlenen bu politikalar tehlikelidir. Öyleyse gelin harekete geçelim. Emperyalizme ve emperyalizmin işbirlikçilerine durun diyelim. Onlara öyle bir ders verelim ki, bir daha kan dökemesinler, bu coğrafyaya göz dikemesinler, kardeşliklerimizi bozamasınlar. Biz savaş istemiyoruz, “Yurtta sulh, cihanda sulh” bizim ilkemizdir. Yarın tarih ve çocuklarımız bize: Hangi partiye oy verdiniz diye sormayacak mı; niye aklınızı kullanmadınız,  neden sustunuz demeyecek mi?” diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA