• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriyede güvenlik kuvvetimiz yok
02 Aralık 2013 Pazartesi 16:24

''Suriye'de güvenlik kuvvetimiz yok''

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'de, Türkiye'nin güvenlik kuvvetlerine mensup kişilerin bulunduğuna dair haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de, Türkiye'nin güvenlik kuvvetlerine mensup kişilerin bulunduğuna dair haberlerin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
 
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye halkına ve onun meşru temsilcisi Suriye muhalefetine olan desteğinin temelinde, demokrasinin, barış ve huzurun egemen olduğu yeni bir Suriye'nin kurulmasına katkıda bulunma irade ve sorumluluğunun yattığını belirtti. Davutoğlu, Suriyeli muhaliflerle olan ilişkilerin bu doğrultuda sürdüğünü kaydetti.
 
Türkiye'nin, Suriye'deki olayların en kısa sürede barış ve istikrar odaklı bir seyir kazanması; sürecin, halkın meşru beklentileri doğrultusunda tamamlanması için çaba sarf ettiğini vurgulayan Davutoğlu, yanıtında şu ifadelere yer verdi:
 
"Türkiye'nin temel dış politika ilkeleri çerçevesinde, terör örgütlerinin, aşırılık yanlısı oluşumların desteklenmesi, ülkemizde barındırılması ya da her kim olursa olsun Suriye'de yapılan insanlık dışı eylemlere göz yumulması ya da onay verilmesi söz konusu değildir.
 
Aksine, bu tür suç ve eylemler tarafımızdan en şiddetli biçimde kınanmakta ve kabul edilmez bulunduğu her fırsatta vurgulanmaktadır.
 
Nitekim Suriye halkının meşru temsilcisi Suriye Ulusal Koalisyonu da Suriye'deki her türlü insanlık dışı eylemin karşısında durmuş, muhalif saflarda münferiden de olsa bu tür eylemler gerçekleştirildiği takdirde, bunun cezasız kalmayacağını uluslararası kamuoyuna duyurmuştur.
 
Tamamen insani mülahazalarla izlediğimiz açık kapı politikası bağlamında, ülkemize sığınan ve sayıları giderek artmakta olan Suriyelilere yönelik yardımlar bakımından din, mezhep ya da etnik köken ayrımı yapıldığı iddiaları da tamamen gerçek dışıdır.
 
Diğer taraftan, Suriye'de güvenlik kuvvetlerimize mensup kişilerin bulunduğuna dair haberler de hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Bu yönde ileri sürülen benzeri tüm iddiaların da asılsız olduğu ortaya çıkmıştır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA