• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye ulemasından Türkiye açılımına destek
18 Eylül 2009 Cuma 15:11

Suriye ulemasından Türkiye açılımına destek

Türkiye ziyareti sonrası Suriyeli alimlerle iftarda buluşan Esed'e Suriye ulemasından tam destek geldi
Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esed dün akşam din ve bilim adamları onuruna iftar töreni düzenledi. Cumhurbaşkanı el-Esed, din ve bilim adamlarını kabul ettikten sonra, Suriye Cumhuriyet Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun'un imamlığında onlarla birlikte akşam namazını kıldı.

Cumhurbaşkanı el-Esed iftar töreninde konuşma yaparak bilim ve din adamlarıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca bu buluşmanın sadece ibadet ve ahlâk Ay'ı olması nedeniyle Ramazan Ay'ında gelmediğini, aynı zamanda bu faziletli ayın insan açısından içini yeniden temizleyen eğitici ve düzeltici özelliği olduğu için geldiğini belirtti. Böylelikle de insanın kendini yeniden değerlendirip eksikliklerini tamamlamak ve büyük bir iman ile güçle yeniden hareket etmeye fırsat bulduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı el-Esed Suriye'nin her zaman gerçek İslâmı koruduğunu, din adamlarının da ulus düzeyinde büyük sorumluluklar taşıdıklarına işaret etti. Çünkü din adamlarının vacipleri arasında ahlak ve ilkeleri şekil ve içerik olarak pekiştirmenin olduğunu açıkladı. Ayrıca din adamlarının bu vacipleri içinde İslam dinini gerçek ve doğru bir şekilde öğretmeleri bulunduğunu sözlerine ekledi. Sayın el-Esad bu konuda İslam çağrısını tüm dünyaya ulaştırma ve dini kurumların amaçlarını sağlamayı garantilemek için kurumsallaşma sistemini temel almanın önemine işaret etti. Esed, Suriye'nin geçen süre içinde sağladığı başarılar sırrının, krizleri çözmede topluma dayanma aracılığıyla izlediği yolda gizlendiğini açıkladı. Ayrıca Suriye'nin bu konuda sorunun cevherini idrak ettiğini ve ardından da kurumsal çalışmalarına taşındığını izah etti. Çünkü kurumsal düşüncesi olmadan ulusun kalkınmasının mümkün olmadığını ifade etti. Tüm bunlar içinde din ve bilim adamlarının bu konuda üstlerine düşen role işaret etti.

Cumhurbaşkanı el-Esed Suriye halkının ahlâk ve ilkelere tutunması, kendine güveni ve düşünsel bilincinin dünyanın ona saygı duymasını sağladığını belirtti. Ayrıca Suriye'nin yaşadığı iç kenetleşme onu tüm meydan okumalarının üstesinden gelmeye yardım ettiğini sözlerine ekledi.

İftar töreninde Dr. Şeyh Muhammed Sait Ramazan el-Buti, Suriye Cumhuriyeti Genel Müftüsü Dr. Şeyh Ahmet Bedrettin Hassun, Şeyh Sariye el-Rifai ve Şeyh Hüsamettin Farfur konuşmalar yaptılar. Yaptıkları konuşmalarda topluma faydalı değişik faaliyetlerle Ramazan Ay'ından çalışma ve yapılanma ayı kılan sayın başkan el-Esed'i takdir etti.

TÜRKİYE İLE YAKINLAŞMAYA ÖVGÜ

Bunlara ek olarak Türkiye'ye son ziyareti sırasında sağlanan sonuçlar ve bu sonuçların Suriye, Türkiye ve tüm İslam alemine olumlu yansımalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Konuşmacılar ayrıca din ve bilim adamları adına sürekli bulunduğu yönlendirmelerden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Yine bu yönlendirmelerin Vakıflar Bakanlığının çalışmalarında büyük bir rol oynadığını dile getirdiler. Konuşmacılar, ulusun kalkınması ve güçlenmesinde üstlerine düşen sorumluluğu üstlenme ve ellerinden gelen her gayreti gösterme doğrultusunda Cumhurbaşkanı el-Esad'a söz verdi.

Dr. Şeyh Muhammed Sait Ramazan el-Buti SANA'ya yaptığı açıklamada bu buluşmanın başkan el-Esed ile halkı arasında sevgi ve işbirliğinin en yüce anlamını pekiştirdiğini söyledi.

Şeyh Ramazan el-Buti iftar töreninde konuşma yapanların Suriye ve değerli komşusu Türkiye arasında oluşan birleşmeden kendilerinin, Suriye halkının ve tüm Arap milletinin sevincini dile getirdiklerini açıkladı. Ayrıca bu birleşmenin ortak çıkarlar durumundan önce ahlâk ve ilkelerden meydana gelen ortak bir birleştirici temelinde oluştuğunu sözlerine ekledi.

Kendi tarafından Şam Vakıflar Müdürü Dr Ahmet Samir Kabbani başkan el-Esed ile buluşanın sevgi buluşması olduğunu ve ulemaların, sayın el-Esad'ın kendileri gibi hissettiğini ve kendi idealleriyle umutlarına önem verdiğini gördüklerini söyledi. Aynı zamanda başkan el-Esed'in yaptığı yönlendirmelerin din ve bilim adamları için bir pusula teşkil ettiğini sözlerine ekledi. Dr Kabbani konuşmasının bitiminde yüce Allah'tan sayın el-Esed'e sağlık başarı ve uzun bir ömür diledi. Kendi tarafından Şeyh Muhyettin Bin el-Arabi Camiinin imamı Dr Şeyh Abdusselam Racih sayın cumhurbaşkanı el-Esed'in alışıla gelmiş gibi büyük ve geniş yüreği ile ulusun bir parçası olarak din ulemalarından bir kısmını kabul ettiğini söyledi. Aynı zamanda başkan el-Esad'ın kabul ettiği bu ulemaların mozaik portre içinde güzel bir taşı oluşturduğunu dile getirdi. Bunlara ek olarak Suriye'ye sevgi, vefakarlık ve bağlılıklarını belirtti.

Kendi tarafından Şam Müftüsü şeyh Beşir Abdulbari, cumhurbaşkanı el-Esed'in her Ramazan ayının 27'sinde ulemalarla bir araya gelen merhum babasının izinde yürüdüğünü söyledi. Ayrıca el-Esad'ın buluşmada kendileriyle özellikle Türkiye'ye ziyareti olmak üzere güncel konuları konuştuğunu ve ayrıcalıklı bir buluşma olduğunu sözlerine ekledi. Şeyh Abdulbari sayın Cumhurbaşkanıyla buluşmalarının kendilerinde çok muazzam bir etki bıraktığını ifade ett. İftar törenine Vakıflar Bakanı Dr. Muhammed Abdulsettar El seyyid ve Cumhurbaşkanlığı İşlemlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mansur Azzam katıldı.

Kaynak: SANA Suriye Haber Ajansı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA