• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye Türkiyeden özür diledi
14 Kasım 2011 Pazartesi 17:39

Suriye Türkiye'den özür diledi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM'de yaptığı açıklamada, "Buradan, hem de meclisimizin çatısı altında, Suriye yönetimine bir kez daha sesleniyorum.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM'de yaptığı açıklamada, "Buradan, hem de meclisimizin çatısı altında, Suriye yönetimine bir kez daha sesleniyorum. Başkonsolosluklarımıza, büyükelçiliklerimize yapılan saldırı gerekli diplomatik tepkilerle cevabını görmüştür ama biz bu saldırılara karşı en kararlı tutumu alacağız ve Suriye halkının haklı mücadelesinin yanında yer almaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonu'na Dışişleri Bakanlığı'nın 2012 Yılı Bütçesi'ni sunan Davutoğlu, Suriye hükümetine güvenmelerinin artık mümkün olmadığını belirterek, Esad yönetiminin "baskıcı politikaları karşısında gerekli bölgesel ve uluslararası platformları harekete geçireceklerini" ifade etti.

Ankara dün Şam, Halep ve Lazkiye’deki temsilciliklere Cumartesi gecesi düzenlenen saldırılarla ilgili olarak Suriye’ye nota vermişti. Türkiye diplomat ailelerini dün Suriye'den tahliye etti.

SURİYE ÖZÜR DİLEDİ

Şam'da ise bir basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim saldırılardan dolayı Türkiye'den özür dilediklerini açıkladı. Muallim, "Dışişleri Bakanı olarak, yabancı misyonlara yapılan bu saldırılar için özür diliyorum" dedi.

Viyana Sözleşmesi çerçevesinde elçiliklerin güvenliğinden sorumlu olduklarını belirten Suriye Dışişleri Bakanı, bu olayların tekrarlanmayacağını umduğunu söyledi.

Arap Birliği'nin önceki gün Suriye'nin üyeliğini askıya alma kararının ardından Suriye'deki Türk diplomatik misyonlarının yanı sıra Suudi Arabistan, Fransa ve Katar temsilciliklerine, hükümet yanlısı oldukları belirtilen bir grup sopalı ve bıçaklı saldırıda bulunmuştu.

Basın mensuplarının Türkiye ile ilişkiler konusundaki sorularına, "Türkiye ile ilişkileri Türkiye belirleyecek" diye cevap veren Muallim, Türkiye'nin Suriye sınırına tampon bölge oluşturabileceği iddialarıyla ilgili olarak da, "Türk dostlarımızın bunu yapacağına ihtimal vermiyoruz" dedi.

RUSYA VE ÇİN'E GÜVENİYOR

Muallim, Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya almasının ise "aşırı derecede tehlikeli ve yasa dışı bir adım" olacağını söyledi.

Libya'daki senaryonun Suriye'de tekrar etmeyeceğini belirten Muallim, "Rusya''daki dostlarımızla tam koordinasyon içindeyiz. Çin ve Rusya'daki dostlarımız bizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır" diye konuştu.

Muallim, Rusya ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'yle ilgili tutumunu değiştirmeyeceğinden emin olduğunu da belirterek, bu nedenle Suriye'ye yabancı müdahale olacağını sanmadığını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA