• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye tüm kimyasal silahları imha etti
31 Ekim 2013 Perşembe 21:51

Suriye tüm kimyasal silahları imha etti

Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesislerinde, karıştırma ve dolum tesisislerindeki bildirilen tüm kritik ekipmanların fonksiyonel imhasının tamamladığı teyid edildi.

Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve BM'nin ortak misyonu (KSYÖ-BM), Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesislerinde, karıştırma ve dolum tesisislerindeki bildirilen tüm kritik ekipmanların fonksiyonel imhasının tamamladığını teyid etti. Ortak misyonun, beyan edilen yerlerden 2'sinde güvenlik nedeniyle inceleme yapamadığı bildirildi.

BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Martin Nesirky, bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, KSYÖ-BM Ortak Misyonu'nun, Suriye tarafından beyan edilen 23 yerden 21'inde incelemede bulunduğunu ve 2 yere güvenlik endişesi nedeniyle gidilemediğini bildirdi.

Kimyasal silahlarla ilgili incelenen tüm maddelerin beyan edilen diğer bölgelere taşındığını kaydeden Nesirky, ortak misyonun, Suriye'nin bildirdiği tüm kritik üretim, dolum ve karıştırma ekipmanlarının imha edilmesinden dolayı memnun olduğunu bildirdi.

 BM Genel Sekreteri Ban'ın, KSYÖ Genel Direktörü Ahmet Üzümcü tarafından gönderilen raporu ve ayrıca bir mektubu Güvenlik Konseyi'ne sunduğunu ifade eden Nesirky, ''Genel Sekreter Ban'ın zorlu zaman dilimi içinde yapılan bu konudaki gelişmeden memnuniyetini'' dile getirdiğini kaydetti.

Sözcü Nesirky, KSYÖ-BM Misyonu'nun Özel Koordinatörü Sigrid Kaag'ın Hollanda'nın Lahey kentine gittiğini bildirirken, BM Kimyasal Silahların Araştırılması Misyonu'nun Başkanı Prof. Ake Sellström'in de Dünya Sağlık Örgütü'yle (WHO) işbirliği yaparak nihai raporu üzerinde çalıştığını belirtti.

Cenevre-2 Konferansı

Cenevre-2 Konferansı'nın tarihiyle ilgili sorusuya verdiği cevapta Nesirky, tarihin Cenevre'de gelecek hafta yapılacak toplantı sonucunda belirleneceğini ifade etti. Nesirky, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ve yardımcısı Nasır el-Kidwa'nın konferansın düzenlenmesi için taraflarla çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA