• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye tezkeresi Meclisten geçti
04 Ekim 2012 Perşembe 01:02

Suriye tezkeresi Meclis'ten geçti

TBMM Genel Kurulu'nda, Suriye konusunda Hükümet'e yetki veren Başbakanlık tezkeresi geçti.

Hükümet'e, Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesine ilişkin bir yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzasıyla, tezkerenin görüşmelerinin kapalı oturumda yapılmasına ilişkin önergenin okunmasının ardından usul tartışması açıldı.

CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Muharrem İnce, görüşmelerin kapalı oturumda yapılmasına karşı olduklarını, milletin her şeyi bilmesi gerektiğini söyledi. İnce, ''Tezkerenin sınırı bile belli değil. Siz bu tezkere ile cihan savaşı yapabilirsiniz'' dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da dış politikanın başarısız olduğunu, diplomasini iflas ettiğini savundu.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da kapalı oturumu eleştirdi, tezkereye ''hayır'' oyu vereceklerini söyledi.

Herkes safını belirlesin

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ''Herkesin safını belirlemesi gerekiyor, Türkiye'den mi yoksa zalim Esed'den mi yanasınız? Bunun kararını vermeniz gerekiyor'' diye konuştu.
Kapalı oturumu milletten bir şey saklamak için talep etmediklerini belirten Canikli, ''Milletten değil ama başkalarından saklamamız gereken şeyler olabilir'' dedi.

Esed'in canı cehenneme

Yeniden söz alan Muharrem İnce ise kendi saflarının belli olduğunu ifade ederek, ''Esad'ın canı cehenneme. Biz bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nden yanayız'' şeklinde konuştu.

Usul tartışması sonrası birleşime verilen aranın ardından, Suriye konusunda Hükümet'e yetki veren Başbakanlık tezkeresinin kapalı oturumda görüşmelerine geçildi.

Yetki verme taraftarıyız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, 'Türkiye Cumhuriyeti Devletini'nin elini güçlü kılmak için, TSK'nın sınırötesi müdahalesi için Hükümete yetki verme taraftarıyız'' diye konuştu.

Bütün partiler tek ses olmalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de AK Parti MKYK toplantısı öncesi geldiği Genel Merkez'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Çelik, ''Bu tezkere AK Parti'nin özel tezkeresi değil, herhangi bir partinin meselesi değil. Bu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin egemenlik haklarıyla ilgili bir mesele'' diyerek, bu konuda Meclis'teki bütün partilerin tek ses olarak hükümetin arkasında durması gerektiğini söyledi.

Savaş çıkacak diye birşey yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan da ''Tezkere çıktığında illa savaşa gireceğiz diye bir şey yok'' dedi.

Başbakan kuliste sohbet etti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul çalışmalarına başladıktan kısa süre sonra Meclis'e geldi. Genel Kurul'a girmeden önce kuliste oturan TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i gören Erdoğan, Çiçek ve AK Parti Grup başkanvekilleriyle sohbet etti.
Erdoğan, daha sonra yanına gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, milletvekilleriyle sohbet etti, kulise getirilen börek, boğaça, kurabiye ve çayla kahvaltı yaptı.
Kapalı oturuma geçildikten sonra Genel Kurul tarafındaki basın odaları boşaltıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA