• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye Halkını Umarız Özgürleştirmezler!...
04 Aralık 2012 Salı 11:50

Suriye Halkını Umarız Özgürleştirmezler!...

Esad rejiminin Suriye'de yaptığı katliamları meşrulaştırmak gayretinde değiliz. Ancak, ABD ve Avrupa'nın 'kimyasal tehdide' yoğunlaştığı bugünlerde olaya bir de bu boyuttan bakalım...

ABD ve İngiltere hükümetleri 2002 yılında Saddam Hüseyin yönetiminin Irak’ta kitle imha silahlarına sahip olduğunu ve bunun güvenliği tehdit ettiğini söylemişti. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Irak’ın işbirliği yaparak BM müfettişlerinin ülkeye girmesine izin vermesini istedi. 

Irak’tan izin çıktı ancak BM yetkilileri kitle imha silahlarına dair kanıt bulamadı. 16 Mart 2003’te ABD hükümeti BM müfettişlerine işlerini yarıda bırakarak ülkeden çıkmalarını tavsiye etti. 20 Mart’ta ise ABD öndeliğindeki koalisyon Irak’a savaş ilan etmeden beklenmedik bir saldırıda bulundu.

Irak İşgali’ne Barack Obama yönetimi geçen yıl son verdi, bu süre zarfında da kitle imha silahlarına dair hiçbir kanıt bulunamadı. ABD merkezli Iraq Survey Group, işgal sonrasında yaptırğı araştırmada Irak’ın nükleer, kimyasal ve biyolojik silah programlarına 1991’de son verdiğini ortaya koydu.

İngiliz The Independent gazetesinin yayımladığı gizli yazışmalar ise ABD ve İngiltere’nin işgal öncesinde Irak petrolünü paylaşma planı yaptığını ortaya çıkardı.

CIA'DAN KOMEDİ GİBİ RAPOR

Bu arada dönemin ABD Başkanı Bush, 2033'te savaş sürerken ‘‘Amerikan güçleri Irak'ta iki mobil kimyasal silah laboratuvarı buldu. Şimdiye kadar iki adet bulduk. Bunlar, yasa dışıdır ve BM kararlarına aykırıdır. Bu bulgular, ABD'nin Irak'a giriştiği askeri harekatı haklı çıkarmaktadır. Zaman içinde, daha fazla yasaklı silah bulacağız’’ diye konuşmuştu.

Kuzey Irak'ta bulunan iki boş kamyonu inceleyen CIA, araçlarda kimyasal veya biyolojik silah üretildiğine dair en ufak bir iz bile bulamadı. Ancak, incelemeyi yapan uzmanlar rapora, ‘‘bu kamyonlar, sadece kitle imha silahı üretmek için uygundur’’ diye yazmışlardı.

Bütün bunları neden mi hatırlattık... Aynı senaryolar şimdi, Suriye için gündeme getiriyor... İşin içinde ABD oldu mu insan işkillenmeden edemiyor.

AYNI SENARYO: KİMYASAL SİLAH PARÇALARI YER DEĞİŞTİRDİ

 ABD Savunma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, ABD istihbarat yetkililerinin Suriye'nin geçen hafta içinde kimyasal silahlarını bulundurduğu birden fazla yerde hareketlilik saptadığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da Eylül ayının sonlarında yaptığı bir açıklamada, istihbarat raporlarının, Suriye hükümetinin ülkedeki bazı kimyasal silahlarının yerlerini koruma altına almak amacıyla değiştirdiğini gösterdiğini belirtmişti.

Bu açıklamaların ardından Obama'nın tehdidi geldi... Ne kadar da Irak'ta 1.5 milyon Müslüman'ı yalanları ile katleden Bush'u hatırlatıyor...

OBAMA: SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ

ABD Başkanı Barack Obama da dün nükleer silahların güvenlik altına alınmasıyla ilgili bir sempozyumda, ''Bugün Esad ve onun komutası altındakilere şunu açıkça belirtmek istiyorum ki, dünyanın gözü üzerinizde..." dedi.

Obama, "Kimyasal silahların kullanımı tümüyle kabul edilemez. Bu silahları kullanmak gibi bir trajik hatada bulunursanız, bunun neticeleri olacaktır ve sorumlu tutulacaksınız. 21. yüzyılın, 20. yüzyılın en vahim silahlarıyla karartılmasına izin veremeyiz'' dedi.

SON TEHDİT ALMANYA'DAN 

Esad'a son tehdit Almanya'dan geldi... Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle Suriye'ye çok sert bir mesaj gönderdi. Esad'ı kesin bir dille uyaran Westerwelle, kimyasal silah kullanılmasının tamamen kabul edilemez olduğunu söyledi. Westerwelle "Böyle bir planı düşünenler bilsinler ki dünya onları doğru yola ve adalete getirmesini bilir" dedi.

SONUÇ: Tüm bu gelişmeler, Irak işgalinin bir benzerinin Suriye için palandığını gösteriyor. "Suriye halakını özgürleştireceğiz" açıklaması umarız en kısa zamanda yapılmaz.... Dünya 1.5 milyon Müslüman'ın daha kanının akmasına seyirci kalmaz...

 
 

Kaynak: İsmailGıyasoğlu/Haber365Analiz

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA