• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye halkı kendi kararını verecek
09 Ağustos 2011 Salı 22:06

'Suriye halkı kendi kararını verecek'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'ye gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'ye gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili açıklama yapıyor. Davuoğly görümeyle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

"Suriyeli muhattaplarımızla 6.5 saate varan görüşmeler yaptık. Sayın Esed bize kendi kanaatlerini aktardı. Terk amacımız akan kanın durmasıdır mesajımızı ilettik. Suriye kalkı kendi geleceğini tayin edecektir, etmelidir. Bu çerçevede akan kanın durması, siyasi bir reform sürecinin yaşanması için ne yapışması gerektiiğini ayrıntısıla konuştuk. Çok dostane bir görüşme gerçekleştiğini söyleyebilirim.

Ümit ederim ki önümüzdeki günlerde çözüme yönelik adımlar ivedilikle atılır ve barışçıl çözümlerle Suriye halkı kendi geleceğini tayin eder. Önümüzdeki günler Suriye için önemli olacaktır. Biz Suriye'yi takip etmeye devam ediyor olacağız." dedi.

Davutoğlu yaptığı açıklamada: ''Suriye halkı ebediyen Türkiye'nin dostu olarak kalacaktır. Suriye'de kabul edilemez olaylar yaşandı.'' ifadelerine yer verdi.

"Cumhurbaşkanımızın yazılı mesajını başbakanımızın sözlü mesajını ilettim. Suriye’de hangi etnik ve dini meshebe ait olan insanlar olursa olsun onların barış ve refahı bizim için çok önemli. Detaylarını açıklamayacağım. Suriye halkının iradesini yansıtacak reformların atılmasını umuyorum.

Önümüzdeki günlerde atılacak adımlar önemli. Uluslararası toplumun kaygıları var. Onlarla da yakın temastayız. Biz sadece sadece Türkiye'nin mesajlarını ilettik.

Kılıçdaroğlu'nun Açıklamalarına Sitem

6.5 saat bir konu konuşulmuşsa dostane konular görüşülmüştür. Ben sadece ve sadece Türkiye'nin mesajlarını iletirim, başkasının değil. Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları bana uçakta iletildi. Bu sözler Ana muhalefet partisine yakışmamıştır.

Bugüne kadar hiç bir dışişleri bakanı birilerinin taşeronu olmamıştır olmayacaktır. Biz herhangi bir devletin sözcüsü olmadık.

İran'a nükleer oylamasında İran'a oy verdiğimizi için müttefiklerimizden kopuyoruz diyenler bugün bunları açıklamalarda bulunuyorlar. Bugüne kadar kimsenin taşeronu olmadık. Biz hiç bir zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti sözcüsü olmanın dışında bir vasfı taşımadık.

Sivil halka dönük müdahalelerin belli standartlarda olması büyük önem taşıyor.

Bu akşam sayın Başbakanımızla bir görüşme gerçekleştireceğim.

Önümüzdeki günlerde atılacak adımlar önemli. Son derece somut konular ele alındı. Türkiye'nin görüşleri kararlı bir şekilde tarafımca anlatılmıştır.

Sadece sadece Suriye halkının iradesinin tecellisi bizim için önemlidir. Bizim bütün beklentimiz budur

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA