• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sürecin sahibi artık anneler
26 Mayıs 2014 Pazartesi 08:20

Sürecin sahibi artık anneler

Çocuklarının dağa kaçırılmasına karşı seslerini yükselten annelere Akil İnsanlar Heyeti'nden destek geldi. Tarafları annelerin dik duruşuna sahip çıkmaya çağıran Akil İnsanlar, çözüm sürecinin annelerin korumasına girdiğini ve süreci başarıya ulaştıracak gücün anneler olduğunu söyledi.

Doğu'da akan kanı durdurmak amacıyla başlatılan 'Çözüm Süreci' devam ederken yaşanan çocuk kaçırma eylemlerine karşı seslerini yükselten annelere Akil İnsanlar Heyeti üyelerinden destek geldi. Annelerin çocuklarının ölmemesi için gösterdiği dik duruşu takdirle karşıladıklarını ifade eden heyet üyeleri, çözümün tüm taraflarını bu duruşa sahip çıkmaya çağırdı. Akil insanlar, çözüm sürecinin artık annelerin korumasına girdiğini ve bu süreci başarıya ulaştıracak en önemli gücün anneler olduğunu söyledi.

ANNELER ÇÖZÜMÜN PEŞİNİ BIRAKMAZ

PKK'nın çocuk kaçırma eyleminin seslerini duyurma çabası olarak yorumlayan Oral Çalışlar bu tarz eylemlerin sürecin olumlu akışını etkilemeyeceğini söyledi. Annelerin kaçılan çocuklarını aramasının önemli bir tepki olduğunu dile getiren Çalışlar, ailelerin kaçırmalarla ilgili daha çok baskı kurması gerektiğine değindi. Her şeye rağmen gelinen noktanın olumlu olduğunu dile getiren Oral Çalışlar şunları söyledi: 'Atılan adımlar çok değerli. Aileler çocukları için tepkilerini ilk defa bu kadar yüksek sesle dile getiriyor. Bu da olumlu bir şey' Kürtlerin taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini savunan Çalışlar, 'Örgüt ile devlet arasında bir uzlaşma sağlanmalı. Ne olursa olsun süreç devam etmeli' dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİNİN AKTÖRÜ ANNELER

Çözüm sürecinde gelinen noktayı yorumlayan Hüseyin Yayman ise bir yıllık süreçte en büyük gelişmenin çatışmaların durması ve annelerin ağlamaması olduğunu söyledi. Böyle bir sorunun müzakere yöntemi ile çözülmesinin devlet için önemli bir kazanım olduğuna dikkat çeken Yayman, bu süreçte devletin ve Kürt siyasi hareketinin şiddetle bir yere varılamayacağını anlamasının önemli olduğunu vurguladı. PKK'nın çocuk kaçırma eylemlerini yorumlayan

Hüseyin Yayman şöyle konuştu;

'Doğrudan bir kaçırma olup olmadığını bilmiyorum ama eylemsizliğin devam ettiği dönemde örgütü katılımın olması, Kandil'in katılımlar konusunda kesin bir tavır almaması şüpheyle karşılanıyor. 2013'te başlayan çözüm sürecinin ana fikri toplumun barış istemesiydi. Anneler çocuklarımızı istiyoruz demesi, çocukların örgüte katılması ve Kandilin bu süreçte net bir tavır almaması tartışma yaratıyor. Geçmişte oğlunun dağa çıkmasını mücadelenin parçası olarak gören anneler artık silahın bir çözüm olmadığını gördü' Annelerin çözüm sürecinin en büyük aktörü olduğunu ifade eden Yayman annelerin bu anlamsız savaşın son bulmasını istediğini söyledi. Çocukların örgüte katılmasının süreci etkilemeyeceğini vurgulayan Yayman 'hükümetin iradesinin devam etmesi önemli' diye konuştu.

KAÇIRMALAR SÜRECİ ETKİLEMEZ

Akil İnsan Heyeti'nde yer alan isimlerden Muhsin Kızılkaya çözüm sürecinde son bir yıl içinde gelinen noktanın önemli olduğunu ve uzlaşmanın azımsanmayacak bir gelişme olduğunu kaydetti. Barış sürecinde PKK tarafından gerçekleştirilen çocuk kaçırma eylemlerinin beklenildiğini ve bu tarz eylemlerin olabileceğini belirten Kızılkaya, 'Ortaya çıkan ufak hadiseleri büyütmemek lazım' diye konuştu.

BDP ANNELERE KULAK VERMELİ

Çözüm sürecinin toplumun büyük çoğunluğu tarafından benimsendiğini söyleyen Beril Dedeoğlu Öcalan'ın kullandığı barışçıl ve çatışmasız dilin Kürt halkına olumlu bir etkisi olduğunu ve bu dilin çözüm sürecini de olumlu etkilediğini dile getirdi. Annelerinin geçmişe oranla seslerinin daha yüksek çıktığına dikkat çeken Dedeoğlu akil heyetin yaptığı toplantıların bu konuda çok büyük işlevi olduğunun altını çizdi.

Ailelere destek

Çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden ailelerin, seslerini duyurmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde başlattığı oturma eylemi sürüyor. 2 ailenin daha eyleme katılmasıyla ailelerin sayısı 9'a çıktı. AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat, çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia ederek oturma eylemi başlatan aileleri ziyaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA