• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süpürme harekâtı
17 Aralık 2015 Perşembe 08:24

Süpürme harekâtı

Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de 10 bin asker ve polisin katıldığı süpürme harekâtı başladı. Valiliklerin, TSK’dan destek talebi ile bölgeye Siirt, Bolu ve Sivas’tan özel birlikler sevk edildi. Askerler ilçelerin giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla kontrol altına aldı. Operasyonların başlamasından bu yana 48 saat içinde Cizre ve Silopi’de toplam 23 terörist öldürüldü.

Diyarbakır Sur, Şırnak Cizre ve Silopi, Mardin Dargeçit gibi PKK terör örgütü YDG-H'nın şehir savaşları için büyük yığınak yaptığı ilçelerde operasyonlar aralıklarla sürüyor. Valiliklerin TSK'dan destek talebi doğrultusunda bölgeye özel eğitimli askerler de sevk edildi. Jandarma ve Emniyet Özel Harekat birlikleri Siirt, Sivas ve Bolu komando tugaylarından özel birliklerle desteklendi. Operasyon, şehir savaşları için kırsaldan gelen teröristlerle takviye edilen alanlarda yoğun bir şekilde yürütülüyor.

GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR KONTROL ALTINDA

İl İdaresi Kanunu 11 ve 32. Maddeleri gereği TSK, ilçelerde PKK'nın şehir unsurları YDG-H'ye karşı yürütülen operasyonlara katılıyor. İlk etapta ilçelerin giriş ve çıkışları tutularak dağlarda bozguna uğrayan terör örgütü üyelerinin şehirlerle bağlantısı kesildi. Bu şekilde örgüt unsurlarının takviyesi engellendi. Diğer yandan silahların sustuğu dönemde il ve ilçelere yapılan silah ve mühimmat yığınağının bulunduğu evler de tespit edildi. Bu evlere askerler ve polislerin eş zamanlı operasyonları ile baskınlar düzenledi. Zırhlı araçlarda evlerin bulunduğu bölgede çevre güvenliği aldı. Polis ve askerin düzenlediği operasyonlarda PKK cephaneliği büyük ölçüde imha edildi. Operasyonların ilk 48 saatinde Cizre'de 22, Silopi'de ise 1 terörist olmak üzere toplam 23 PKK'lı etkisiz hale getirildi.

TANKLAR BARİKATLARI YIKTI

22 teröristin öldürüldüğü Cizre'deki operasyonlara ise tanklar da katıldı. Tanklar, PKK'lıların Nur ve Cudi mahallerinde kurduğu ve patlayıcı tuzakladığı barikatları ateş altına alarak imha etti. Tank atışları sırasında patlayıcıların infilak ettiği barikatlardan şiddetli patlama sesleri ile birlikte dumanlar yükseldi. Bu arada Cizre ile İdil ilçeleri arasında bulunan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na askeri uçaklarla takviye birliklerin indirildiği öğrenildi.


ADIM ADIM İLERLEME

Özel harekat timleri, sivil halkın zarar görmemesi için ilçede adım adım ilerliyor. Örgütün öz yönetim ilan ettiği bölgelerde hayal etiği kurtartılmış bölge vatandaşların destek vermemesi ve askerin kararlı operasyonları ile çöktü. Bölgede şehir savaşları planını gerçekleştiremeyen örgütün başarısızlık görüntüsü vermemek can havliyle direndiği bildirildi.

ASKERE HAKARET

Devam eden operasyon kapsamında HDP Şırnak Milletvekili Encü ve Silopi belediye eş başkanlarının bulunduğu eve polis ve askerler baskın yaptı. Baskın yapan askerlere 'Eşkiya' diye bağıran HDP'li vekil sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

BÜYÜK ÖLÇÜDE TEMİZLENDİ

Temmuz'dan bu yana devam eden operasyonlarda dağlar PKK'dan büyük ölçüde temizledi. Oramar Tepe, İkiyaka Dağları, Beytüşşebap, Tendürek Dağları ve Amanoslar'da PKK mağaralarına girildi, kışlıklar yerle bir edildi. Irak'ın kuzeyi dahil, operasyonlarda 2500'e yakın terörist etkisiz hale getirildi.

Operasyona şehitlerin adı verildi

Şırnak'ta düzenlenen operasyonlara Silopi ve Cizre'de şehit düşen asker ve polislerin adı verildi. Silopi'deki operasyona, Şehit Polis Muhammet Onur Demir'in, Cizre'deki operasyona ise şehit Jandarma astsubay kıdemli çavuş Burak Demirci'nin adı verildi. Şehit Polis Muhammet Onur Demir Silopi'de roketatarlı saldırısında, Astsubay Burak Demirci ise Cizre'de PKK'nın uzun namlulu saldırısında şehit düşmüştü.

Roketi elinde patladı

Cizre'nin stratejik 3 bölgesine askerler operasyonlarını sürdürürken, Hastane Caddesi üzerinden geçen askerlere ateş açıldı. Askerlerin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada 1 terörist ölü ele geçirildi. Silopi İlçesi'nde ise önceki akşam Başak Mahallesi'nde jandarma özel harekat timlerine, PKK'lılar tarafından bir inşaattan otomatik silahlarla ateş açıldı. Jandarma ekipleri saldırıya anında karşılık verdi. Açılan ateşte jandarmaya roketatarla saldırmaya hazırlanan 1 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonun ilk gecesinde 11 terörist ele geçirildi.

Pilotlara hazır ol talimatı

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde turuncu alarm verildi. PKK'ya karşı karadan yürütülen geniş çaplı operasyonlara F-16'lar havadan destek sağlayacak. Yurtiçi ve yurtdışındaki harekat öncesi pilotlara vur emri beklemeden bombardıman yetkisi verildi.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nü 'her an her şeye hazırlıklı olmak' anlamına gelen 'Turuncu' alarma geçirdi. TSK tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde konuşlu bulunan savaş uçakları ile Irak'ın kuzeyinde ve yurt içindeki PKK kamplarına yönelik büyük operasyon hazırlığı başlatıldı. Operasyon için düğmeye basan TSK, teröristlerin yurt içi ve yurt dışında barındığı bütün sığınak, kamp ve mevzileri yerle bir etmek için bölgeye intikal eden takviye uçak kuvvetleriyle hazırlıklarını sürdürüyor.
 

İHA'LAR TESPİT ETTİ

Askeri üst düzey yetkili, Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nde konuşlandırılan savaş uçakları ile yurt içinde ve Kuzey Irak'ta bulunan tüm kampların vurularak karadan başlatılan operasyona destek sağlanacağını kaydetti. Yapılan istihbari çalışmalar, F-4 ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile alınan görüntüler üzerine vurulacak kampların tespit edildiğini dile getiren askeri yetkililer, havadan operasyona destek verecek olan F-16 savaş uçakları pilotlarına olası tehlikelere karşı 'vur' emrini beklemeden bombardıman yetkisi de verildiğini söyledi.

ÜSSE SALDIRI İSTİHBARATI

PKK terör örgütüne yönelik hava operasyonlarının üssü konumundaki Diyarbakır 8. Ana jet Üssü'ne operasyonları engellemeye yönelik saldırı yapılacağı istihbaratı alınması üzerine güvenlik önlemleri arttırıldı. Hava üssüne yönelik alınan saldırı istihbaratı üzerine nöbet kulübeleri ile gözetleme kulelerindeki nöbetçi sayısı arttırırken, 24 saat esasına göre tedbirlerin üst düzeye çıkarıldığı belirtildi. Hava üssüne yönelik düzenlenecek herhangi bir saldırıya anında karşılık verebilecek şekilde tüm tedbirlerin de alındığı bildirildi.

Silahlar susunca yardım dağıtılıyor

Yeni Şafak muhabiri polisin zırhlı aracıyla Nusaybin'de sokağa çıkma yasağının sürdüğü 4 mahalleye girdi. Çatışmalar nedeni ile adeta hayalet şehre dönen Abdülkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yeni Şehir Mahalleleri'nde yollar hendeklerle kapatılarak patlayıcılarla tuzaklanmış. Çatışmalarının yavaşladığı anlarda insani yardım araçları mahallere girerek yardımları terör mağduru ailelere ulaştırıyor.

BİR TON PATLAYICI

Nusaybin de sokağa çıkma yasağının sürdüğü 4 mahallede silah sesleri hiç susmuyor. Polis ekipleri yasağın sürdüğü mahallelerde yaptığı incelemelerde tuzaklanmış patlamaya hazır bir ton patlayıcının bulunduğunu tespit etti. Bazı sokaklarda örgüt tarafından kazılan hendeklerin önüne perde çekildiği ve hendeklerin de tuzaklandığı ifade ediliyor.

Rojava kanunu Nusaybin'de

Terör örgütü PKK'nın hendek kazarak savaş alanına çevirdiği bölgelerden halkın göç etmesi örgütün tepkisine yol açtı. Terör örgütünün çatı yapılanması olan KCK yönetimi tarafından alınan karara göre, çatışma bölgelerinden göç eden halkın evine el terör örgütü tarafından el konulacak. Örgütün hendek kazarak çatışma bölgesi haline getirdiği Mardin'in Nusaybin ilçesinde örgüt mensupları, göç etmeye hazırlanan halkı bu şekilde tehdit etti.

EVLER YAĞMALANIYOR

Aynı tehditler, Şırnak'ın Cizre ve Diyarbakır'ın Sur ilçesinde de vatandaşlara iletildi. Buna rağmen çok sayıda vatandaş operasyon bölgesi olarak açıklanan alanları boşalttı. Göç edenin evine el koyma projesi, Suriye'de PKK'nın Suriye'deki siyasi kanadı olan PYD'nin ilan ettiği kantonlarda uzun bir süredir uygulanıyor. 2014 yılında ilan edilen Cizire, Kamışlı ve Kobani kantonlarında PKK'nın uygulamalarından bıkan binlerce Suriyeli Kürt yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalmıştı.

PKK iki okul bastı

Şırnak'ın İdil ilçesinde terör örgütü PKK mensupları, silahla geldikleri 2 okulda öğretmen ve öğrencileri tehdit etti. Bir grup terörist ilçe merkezindeki Bener Cordon İlkokulu ile İdil Anadolu Lisesinde sınıflara girdi. Teröristler, sınıflardaki 20'yi aşkın öğretmen ve öğrencileri silah zoruyla okuldan çıkardı.

ÖĞRETMENLERİ TEHDİT ETTİ

Örgüt mensupları bir süre örgüt propagandası yaptıkları öğretmen ve öğrencileri okula gelmemeleri için tehdit etti. Teröristlerin bölgeden uzaklaşmasının ardından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gelen öğretmenler, durumu yetkililere bildirdi. Durumu öğrenen veliler de çocuklarını okullardan aldı. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de eğitim öğretimin sürdüğü okullarda öğretmen ve öğrencilerin teröristlerce tehdit edildiğini kaydetti. Öte yandan, ilçedeki Veysel Karani Ortaokuluna da teröristlerce taşlı saldırıda bulunulduğu öğrenildi.

2 katlı mağara


Ağrı Dağı'nda, PKK'lı teröristlerin kış mevsimi boyunca kullanmak üzere depoladığı gıda ve yaşam malzemesi dolu bir mağara ortaya çıkarıldı. Giriş kısmı bir insanın zorla girebileceği kadar dar olan 650 metrekare genişliğinde ve 8 metre yükseklikteki iki katlı mağarada, şimdiye kadar görülmemiş oranda yiyecek, içecekten oluşan gıda ve yaşam malzemesi ele geçirildi. -Yenişafak

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA