• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sünneti yasaklamak kimsenin haddi değil
30 Haziran 2012 Cumartesi 10:23

'Sünneti yasaklamak kimsenin haddi değil'

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslâm dininin kabulünün 100. Yılı kapsamındaki etkinliklere katılmak üzere Avusturyanın başkenti Viyanaya gitti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslâm dininin kabulünün 100. Yılı kapsamındaki etkinliklere katılmak üzere Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gitti. Akşam yapılacak program öncesi basın mensuplarının soruları yanıtlayan Başkan Görmez, son günlerde gündemde olan Almanya Köln eyalet mahkemesinin aldığı sünnet yasağı kararı hakkında açıklamalarda bulundu.


Başkan Görmez yaptığı açıklamada,"Bütün peygamberlerin atası olarak bilinen Hazreti İbrahim döneminden beri uygulanan, tüm dinler tarafından kabul gören, Müslümanların kimliğinin ve inançlarının bir parçası olarak görülen olmazsa olmaz olan bir uygulamayı herhangi bir ülkenin ya da kanun koyucunun hangisaikle olursa olsun ortadan  kaldırması haddi değildir." dedi.

"Hazreti İbrahim döneminden beri tüm dinler tarafından kabul gören ve olmazsa olmaz olan bir durum için bir ülkenin 'ben bunu uygun bulmuyorum' deme hakkı olmamalıdır." diye konuşan Başkan Görmez, Yahudilikte de sünnetin varolduğunu ve dini bağlayıcılığının daha da yüksek olduğunu ifade ederek, sünnetin İslâm'da Hz. İbrahim'in sünneti olarak uygulandığını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Almanya'nın yanı sıra Fransa'da bir havaalanında uygulanan başörtüsü yasağını da değerlendirerek, ''İnsanların inançlarını serbestçe yaşamasının önü açılmalıdır.'' ifadelerini kullandı. Görmez, barış içerisinde yeni bir dünya için farklılıklara saygı duyulması gerektiğini belirtti.

"Arap baharında yaşayan gayrimüslim azınlıklar konusunda yeni ciddi sorunların çıktığını görüyoruz.'' diyen Başkan Görmez, İslâm dünyasında gayrimüslimlere karşı yapılan haksızlıkları önlemek için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını ve İslâm dünyasında yaşanan kimi sorunların İslâm dininden kaynaklanmadığını ifade etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA