• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sultanüş-Şuara" Necip Fazıl anılacak
14 Mayıs 2013 Salı 13:56

Sultanü'ş-Şuara" Necip Fazıl anılacak

Başbakan Yardımcısı Atalay ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun konferans vereceği etkinliklerde, sanatçı Uğur Işılak da sahne alacak
 Büyük şair, piyes yazarı ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 30. yılında bir dizi sempozyum, sergi, konser, film, belgesel gösterimi, tiyatro oyunları, okuma etkinlikleri, yarışmalar ve konferanslarla anılacak
Başbakan Yardımcısı Atalay ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun konferans vereceği etkinliklerde, sanatçı Uğur Işılak da sahne alacak
 Büyük şair, piyes yazarı ve fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 30. yılında Konya'da 20-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek bir dizi sempozyum, sergi, konser, film gösterimi, tiyatro oyunları, okuma etkinlikleri, yarışmalar ve konferanslarla anılacak.
     Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler, meslek odaları ve borsaların işbirliğiyle, Necip Fazıl Kısakürek'in yaşamı, sanatı ve davasının hafızalarda yeniden canlanması adına etkinlikler düzenlenecek.
     Etkinlikler 20-22 Mayıs'ta Dedeman Otel'de düzenlenecek Uluslararası Necip Fazıl Kısakürek Sempozyumu ile başlayacak.
     Farklı konularda oturumların olacağı sempozyumda, Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980 yılında verilen beratla "Sultanü'ş-Şuara" (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanan Kısakürek'in şiiri, şairliği, basın hayatı, düşünce dünyası, din, tasavvuf, tarih, şehir, toplum, kültür ve medeniyet anlayışı gibi bir çok konu ele alınacak.
     "Necip Fazıl'la Bir Asır" sergisi ise 20 Mayıs'ta Mevlana Kültür Merkezi'nde açılacak. 26 Mayıs'ta sona erecek sergide, Üstad'a ait basılı malzemeler, şiirlerinden oluşan Osmanlı Türkçesi harfleriyle yazılmış hat levhaları ve kullandığı eşyalar sergilenecek.
     Aynı salonda ve aynı tarihler arasında Necip Fazıl'ın hayatı, eserleri, sanat anlayışı ve mücadelesini konu alan "Necip Fazıl'la Bir Arada" video projeksiyon sunumu icra edilecek.
    
     -Uğur Işılak konseri-
    
     20 Mayıs Pazartesi saat 21.00'de Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Antalya Senfoni Orkestrası eşliğinde sanatçı Uğur Işılak, Kısakürek'in seçilen şiirlerinden oluşan "Necip Fazıl Şiirleri Notalarda" konseri verecek.
     Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, 23 Mayıs Perşembe saat 21.00'de, Mevlana'dan günümüze Türk müziğinin seçkin eserleri ile Kısakürek'in şiirlerinden yapılan besteler seslendirecek.
     Üstad'ın eserlerinden sinemaya uyarlanan Bir Adam Yaratmak, Reis Bey, Diriliş, Zehra, Yangın Var ve Çile filmleri, 20-24 Mayıs tarihlerinde Kule Site, M1 Real ve Kılıçarslan Gençlik Merkezi'nde ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.
     Etkinliklerde Kısakürek'in eserleri üzerine 24 Nisan'dan bu yana düzenlenen konferanslar serisi, 21 Mayıs'ta Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in vereceği "Özlediğimiz Neslin Vasıfları" adlı konferansla devam edecek.
     Etkinlikler boyunca Üstad'ın sahnelenen tiyatro oyunlarından Püf Noktası, Benim Adım Bay Necip ve Bir Adam Yaratmak çeşitli sahnelerde icra edilecek.
     "Her gün yarım saat kitap okuyoruz, Bugün Necip Fazıl okuyoruz" okuma etkinliği de 23 Mayıs Perşembe günü Mevlana Meydanı'nda gerçekleştirilecek.
     Etkinlikler kapsamında 25 Mayıs Cumartesi saat 14.30'da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından "Türkiye'nin Manzarası", saat 21.00'de ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından "Türkiye'nin Stratejik Ufku ve Büyük Doğu" konulu konferanslar verilecek.
    
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA