• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Süleyman Şahı koruruz
15 Mart 2014 Cumartesi 08:56

Süleyman Şah'ı koruruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu toprakların uluslararası hukuk gereğince Türk toprağı olduğunu ve Türkiye'nin buranın güvenliği için her türlü tedbiri aldığını vurgulayarak, 'Şu an itibariyle gerek askerlerimize gerek oradaki toprağımıza yönelik herhangi bir ihlal söz konusu değil. Böyle bir tehlike söz konusu olması halinde her türlü tedbir alınacak şekilde hazırlıklıyız' dedi.Davutoğlu, Van'da düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-İran Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın ardından mevkidaşlarıyla yaptığı basın toplantısında, Süleyman Şah Türbesi çevresindeki gelişmelere dair soruları cevapladı.

IŞİD HAKİMİYET PEŞİNDE

Davutoğlu, Suriye'de ciddi bir mücadelenin hala devam ettiğini, Özgür Suriye Ordusu'nun bir yandan rejimle bir yandan da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör grubuyla mücadele ettiğini belirterek, son dönemde bu mücadeleler esnasında Süleyman Şah Türbesi'nin etrafındaki alanlarda IŞİD'in bir alan hakimiyeti kurma çabasının söz konusu olduğunu ve yakından takip ettiklerini söyledi. Dışişleri, Genelkurmay, MİT ve ilgili bütün birimler arasında istişareler yapıldığını ifade eden Davutoğlu, konunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da arz edildiğini söyledi.

VATAN SAVUNMASI TEDBİRİ

Davutoğlu, şunları kaydetti: 'O topraklar, Süleyman Şah Türbesi'nin bulunduğu topraklar uluslararası hukuk mucibince, 1921 anlaşmasınca Türk topraklarıdır ve sınır ötesindeki tek toprağımızdır. Dolayısıyla, güvenliği ve istikrarı konusunda Türkiye her türlü tedbiri almak hakkına sahiptir. Oraya dönük olarak ister rejimden, ister radikal gruplardan, ister başka bir yerden gelebilecek her türlü saldırı aynıyla mukabele görür ve oradaki o vatan toprağının savunması konusunda da Türkiye hiçbir tereddüt göstermeden her türlü tedbiri alır.'

BARZANİ ANKARA'YA GELİYOR

Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin ziyaretine ilişkin soru üzerine, Barzani ve bölge valileriyle yarın Van'da bir araya geleceklerini kaydetti. Davutoğlu, Barzani'nin Başbakan Erdoğan ile de Ankara'da bir görüşme yapacağını sözlerine ekledi.

Mehmetçik nöbette

Süleyman Şah Türbesi Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisinde. Türbede, Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Bey'in dedesi, Ertuğrul Gazi'nin babası, Süleyman Şah Kaya Alpoğlu'nun türbesi var. Yeni yurtlar aramak amacıyla boyu ile birlikte Fırat kıyısına gelen Süleyman Şah, Kayı Boyu'ndan iki asker ile Caber'e gitmek için Fırat Nehri'nden geçerken boğularak vefat etti. Ölümünden sonra iki adamı ile Caber Kalesi'nin eteklerindeki bir kümbete gömüldü. Fransa ile yapılan Ankara Antlaşması ve Lozan Antlaşması'na göre kale ve türbe Türkiye Cumhuriyeti toprağı sayıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA