• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sulak alanlardaki kirlilik devam ediyor
05 Şubat 2011 Cumartesi 12:29

Sulak alanlardaki kirlilik devam ediyor

Endüstriyel ve tarımsal atıkların yol açtığı kirliliğin Türkiye'deki sulak alanları tehdit etmeye devam ettiği bildirildi.
     WWF-Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ''Türkiye'nin sulak alanlarının korunması, sorunlar ve çözüm önerileri-2011'' raporuna göre, Türkiye'de son 40 yılda 2.5 milyon hektarlık sulak alanın yarısı yok olurken, yaklaşık 1 milyon 300 bin hektarlık sulak alan da su sistemlerine müdahaleler nedeniyle ekolojik ve ekonomik özelliklerini yitirdi. 
    
Rapora göre, plansız su altyapı projeleri, tarımda aşırı su kullanımı, kirlilik, yasak avcılık, balıkçılık ve yönetime ilişkin sorunlar, sulak alanları tehdit eden başlıca etkenler oldu. Türkiye'deki sulak alanların alarm verdiği belirtilen değerlendirmede, pek çok sulak alanı tehdit eden kirliliğe dikkat çekildi.
     WWF'nin raporunda, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü Eğirdir Gölü'nün yanı sıra, Beyşehir Gölü, Bafa Gölü, Büyük Menderes Deltası, Gediz Deltası, Göksu Deltası, İğneada Su Basar Ormanları ve Gölleri, İznik Gölü, Sapanca Gölü ve Ulubat Gölü gibi sulak alanların da kirlilik tehdidi altında olduğu vurgulandı. 
 
-SULAK ALANLARIN SON DURUMLARI-
    
     Rapora göre, Türkiye'de kirlilik alarmı veren sulak alanların son durumları şöyle:
     Bafa Gölü: Büyük Menderes nehri boyunca toplanan evsel, endüstriyel ve tarımsal atıklar gölde çok ciddi kirlilik sorunu yaratmaktadır. Aşırı tarımsal su kullanımı nedeniyle gölün su seviyesi düşmektedir.
     Beyşehir Gölü: Yüzde 75 oranında küçülmüş durumdadır. Bugün ki alanı yaklaşık 50 bin hektardır. Kuruma ve kirlenme tehdidiyle karşı karşıyadır.
     Büyük Menderes Deltası: Deltayı besleyen nehir sularının tarımsal sulama amaçlı kullanımı nedeniyle deltaya çoğu zaman su ulaşamamaktadır. Ulaşan su kaynakları ise sanayi atıklarını taşıması itibariyle kirliliğe neden olmaktadır.
     Eğirdir Gölü: Tarımsal kaynaklı kirleticiler nedeniyle Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü'nün su kalitesi giderek bozulmaktadır. 
         
     -KONYA KAPALI HAVZASI-
    
     WWF-Türkiye raporunda, 67 bin kaçak kuyunun bulunduğu Konya Kapalı Havzası'ndaki aşırı yer altı suyu kullanımına da vurgu yapıldı. 
    
Bilinçsiz su kullanımı ve aşırı yer altı suyu çekimi nedeniyle Tuz Gölü'nün yüzde 60 oranında küçüldüğü kaydedilen değerlendirmede, benzer sorunlar nedeniyle Hotamış Sazlığı'nın tamamen, Ereğli Sazlıkları'nın ise yüzde 85 oranında kuruduğuna dikkat çekildi. 
    
Rapora göre, Kulu Gölü yüzde 95, Beyşehir Gölü yüzde 75, Akşehir Gölü ise büyük ölçüde küçüldü. Doğal göl olma özelliğini yitiren Suğla Gölü ise DSİ tarafından depolama alanına dönüştürüldü.
    
     -ÇÖZÜM ÖNERİLERİ-
    
     Raporda, sulak alanların korunması ve etkin su yönetimi için şu çözüm önerileri sunuldu:
     ''Suya olan bakış açısı değiştirilmeli. Suyun kalite ve miktar bakımından birlikte ele alındığı, havza bazında, katılımcı ve talep yönetimi odaklı bir anlayışa dayanan Ulusal Su Yasası hazırlanmalı. Su ile ilgili bütün verilerin toplandığı ulusal su veri tabanı oluşturulmalı. Entegre havza yönetimi beslenmeli, sulak alanlar korunmalı. Su altyapı projelerinin sosyal ve çevresel etkileri mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Kaçak su kullanımına son verilmeli. Yer altı sularının kullanımı en az düzeye çekilmeli. Tuzlu su artımı ve havzalar arası su transferi 'sihirli formül' değildir. Tarım politikalarında ve uygulamalarında köklü değişimler gerçekleşmelidir.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA