• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şükür; Gizli gizli oruç tuttum
04 Ağustos 2013 Pazar 17:51

Şükür; 'Gizli gizli oruç tuttum'

AK Parti İstanbul Milletvekili olan Hakan Şükür, futbolda oruçlu iken yaşadığı zorlukları ve anılarını anlattı.

Galatasaray'ın eski milli futbolcusu ve milletvekili olan AK Parti İstanbul Milletvekili olan Hakan Şükür, futbol oynadığı  dönemlerde takımların hangi oyuncunun oruçlu olup olmadığını  anlayabilmek için öğle saatlerinde yemek masası kurduklarını söyledi.  Irmak Tv'de 'Benim Dünyam Ramazan' programına küçüklükten bu yana  yaşadığı Ramazan aylarını ve futbolda oruçlu iken yaşadığı zorlukları ve  anılarını anlattı.

Çocukluk döneminden bu zamana kadar hep futbol dünyasının içinde yaşadığını ifade eden Hakan Şükür,  "Benim Ramazan'ım, Ramazan ayı içerisindeki davranışlarım nefsi  duygulardan uzak tamamen Allah'a yönelmiş ve O'nun bizden istediklerine  doğru hareketle çok manevi bir iklim havasında geçiyor. Çok üst düzey  futbol oynadığımız zamanlarda da Ramazan ayına rastladık. Bugün içinse  mesela Fenerbahçe'de bir arkadaşımız var Moussa Sow gibi. Çok rahat bir şekilde orucunu tutması gerektiğini ve bunun onun  ibadeti olduğunu söyleyen bir insana bakış açımız gerçi daha doğrusu  benim Ramazan'ım da bakış açım çok duygu yüklü ve çok şey hatırlatıyor  bize. Saygı duyuyorum, saygı duyan insanları görüyorum." dedi.

"ORUÇ TUTTUĞUM İÇİN ELEŞTİRİLDİM"

Hem oynadığı futbol hem de attığı gollerle uzun yıllar adından söz  ettiren ve bugün golcü olarak eksikliğinin hissedildiği belirtilen Hakan Şükür,  doksanlı yılların ortalarında ve iki binli yılların başları ile futbol  döneminin son yıllarında oruç tuttuğu için çok eleştirildiğini ve zaman  zaman zor şeyler yaşadığını ifade etti. Şükür, "Belki buna bilimsel  olarak performans sporu olduğu için bakıldı ama ona rağmen bir hayli zor  zamanlar yaşadık." diyerek şunları söyledi:

"Çok tatlı anılarımız da var, sokakta çok farklı şeylerle  karşılaştığımız anlarda var. O günlerden bu zamana kadar gelindiğinde  benim gibi onlarca yüzlerce arkadaşımız var. Moussa Sow kardeşimizi de görünce açıkçası duygulanıyoruz, hoşumuza gidiyor. Kendi  değerlerini ve dinini bu şekilde yaşıyor olması ve buna müthiş derecede  saygı duyuluyor olması da çok önemli. Çünkü çok farklı bir zaman  dilimi. Her sene on gün geriye atarak devam ediyor Ramazan. Farklı  dönemlere ve farklı süreçlere rastlayabiliyor. Belki performansınızı  etkileyecek şekilde. Ama orda ki kazanımların manevi anlamda neler  olduğunu onun sonunda görüyorsunuz.

"ALLAH YAPTIĞINIZ İBADETİ BİLİYOR"

Allah'ın size yardımını, bunu size birebir yaşayan bir insan olarak  çok net söyleyebilirim. Öyle anlarda öyle inanamadığınız şeyler oluyor  ki benim hayatımda bunun örneklerini sık bir şekilde görebilirsiniz. Ha  böyle olsun diye mi yapılır? Hayır. Allah için yapılan ibadetlerde sizin  istekleriniz talepleriniz ve kalplerinizden geçen O'nun tarafından  biliniyor olması uzun vadede belki sizin anlayamayacağınız şekilde çok  olumlu bir halde karşınıza çıkabiliyor."

"ORUÇ GİZLİ BİR İBADETTİR"

Hakan Şükür,  oruçlu iken yaşadığı bir anısını anlatırken de "Benim Ramazan'ım yine  böyle maç periyoduna rastladığı bir dönemde tabi orucunuzun anlaşılıp  anlaşılmaması ki benim için oruç çok farklı bir ibadet. Çok gizli bir  ibadet. Hani namazınızı kılarken insanlar sizi görebilir onun için o  sizinle ve Allah ile aranızda. Kendinizi saklamaya çalışıyorsunuz ve bir  yandan da oruç tutmaya çalışacaksınız. Bir yandan da performans  göstermek zorundasınız. ve bir gün gündüz maçına çıkmıştık. Kayseri Erciyesspor ile oynuyorduk. Tabi biz gündüz maçı olduğu için sahuru yiyip öyle  çıktık bir kaç arkadaşla. Ama bize bunu düşündüren yaptığımız sahur  sayesinde herhangi bir zorluk çekmeyeceğimiz düşüncesi idi.

"AĞIR ELEŞTİRİLER ALIYORDUK"

Beni biliyorsunuz ama diğer arkadaşları söylemeyeyim şimdi.  (Gülüyor). Tabi maç kötü gidiyor ve 1-0 mağluptuk sanırım. Tabi o  sürecin öncesinde çok ağır eleştiriler alıyorduk. Benim birçok kişiyi  teşvik ettiğimi söylüyorlardı gerçi hiç öyle bir şey yoktu. Önemli bir  sporcu olduğum için topluma benim üzerimden bir mesaj vermek istendiği  için herkesi ben ayartıyormuşum gibi söylendi ama böyle bir şey mümkün  değil. İnsanın içinden gelecek bir şey o. Onun için öyle yazılıyordu.

"ORUÇ OLMADIĞIM İÇİN GOL ATAMADIĞIM SÖYLENDİ"

Tamda öyle zor bir dönemin içindeydik oruç tuttuğum için  performansımın düştüğü ve o sebeple gol atamadığım yazıldı çizildi. Maç  başladı kötüde gidiyor ve havada sıcak. Ligin son haftalarına denk  gelmiş bir karşılaşma. Tabi çok enteresan karşı tarafta Faslı bir oyuncu  vardı ve oda müslüman ve oruçlu. Maç içerisinde diyaloglarımız oluyor.  'Kardeş fazla zorlama ben oruçluyum' bende diyorum ben de oruçluyum.  Birbirimizi zorlamıyormuşuz gibi bir hava esiyor tabi böyle söyleyince  (Gülüyor). Sakatlık oluyor ve herkes sıcaktan kaynaklanan hararetle su  içmeye geliyor ve biz ayakta bekliyoruz öyle.

MUHABİR SORAMAYINCA VATANDAŞ SIKIŞTIRDI

Böyle bir anımız oldu ve bu anın tatlı bitme hikayesi ise şöyle; ben  o karşılaşmada iki gol atmıştım ve maçı da 2 - 1 kazanmıştık. Daha  vakit girmediğinden oruçlarımızı açmamıştık ve maç sonunda röportajlar  yapıyoruz ve röportaj yaptıklarımız genel anlamda bizi eleştirenler.  Tabi soru soruyorlar nasıl attın falan diye. Bir tanesi bana Ramazan ile  ilgili soru sormadı, ama Kayserili bir taraftar arkadan 'Sorsanıza oruç  tutuyor mu diye? Niye sormuyorsunuz iki gol attı diye mi?' diye  sıkıştırdı soru soranları. Soru soran kişide sormak zorunda kaldı.

Eğer gol atamamış olsaydım veya başka bir şey yaşanmış olsaydı o  karşılaşmada farklı şeyler olabilirdi. Ben onla ilgili yorum yapmak  istemedim çünkü o vakitler pek bir şey ifade etmiyordu. Ben normal bir  şekilde soruya cevap verip önüme baktım. Benim için anlamlı bir gündü. O  güne kadar hakikaten çok eleştiriliyordum. Belki kazanıyorduk ama ben  gol atmıyordum. Belki de topluma benim üzerimden bir mesaj vermek  isteniyor olabilirdi ben bunu çok yaşadığımdan biliyorum."

Şükür, bu anısını neden anlattığını ise şu ifadelerle dile  getiriyor: "Açıkçası oruç tuttum diye gol attım demiyorum ama bu iki  duygu arasında farklılıkları anlatmak için bu anımı anlattım. Çünkü oruç  tutup da gol atamadığımız maçlarda vardı. Ama bunun içerisinde şu var; o  an içerisinde yaşadığınız bir sıkıntının ve uzun vadede neler  kazandırdığını bugün anlayabiliyorsunuz."

"ÖĞLE YEMEĞİ SAATİNDE MASALAR KURULURDU ORUÇ TUTANLARI ANLAYABİLMEK İÇİN"

Hakan Şükür,  o dönemlerde yaşadığı sıkıntıları Allah'ın vermiş olduğu sabır ve  yardımları ile geçtiğini kaydetti. Şükür, ayrıca takımların kimin oruç  tutup tutmadığını anlayabilmesi için kamp dönemlerinde öğle yemeği  saatlerinde masaların kurulduğunu söyledi.

Tüm bu zorlukların yanında kamplarda güzel anılar yaşadığını da  vurgulayan milli futbolcu, "Teravih namazlarını beraber kılardık. Bir  takımın içinde bunları yaşamak çok hoş ve güzeldi. Kampı bırakıp hep  beraber teravihe giderdik ya da dışarıdan ehil bir arkadaşı getirir  kampta kılardık. Aslına bakarsanız dinin öğretilerinin yani o  sosyalliğin, o demokratikliğin bizlere çok şey kazandırdığını da  söyleyebiliriz." diyerek, açıklamalarını şöyle tamamlıyor:

"Neden? Hep beraber oluyorsunuz. Takım havasını o ortamda  paylaşabiliyorsunuz. ve nefsinizde frenlediğiniz birçok şeyi orada  konuştuğunuzda size ne kadar faydalı olduğunu görüyorsunuz. Tabi ki  Allah için yapıyorsunuz ama Allah'ta sizin için faydalı olanı sizden  istemiş. Aslında bunlar zor şeyler değil."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA