• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şükran köyü bir ideal dünyası
04 Nisan 2013 Perşembe 13:32

'Şükran köyü bir ideal dünyası'

Konyanın Hüyük ilçesine bağlı Sonsuz Şükran köyünü ziyaret eden ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Cemal Hünal, sanatçıların köyüne hayran kaldı.
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Sonsuz Şükran köyünü ziyaret eden ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Cemal Hünal, sanatçıların köyüne hayran kaldı.
Issız Adam filmiyle tanınan ünlü dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu Cemal Hünal, ilk defa geldiği Sonsuz Şükran köyüne hayran kaldı. Sanatçıların köyünün kurucusu ve Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken ve Çavuş Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem’le birlikte kerpiç evlerin bulunduğu mekanı gezen Hünal, “Param olursa buradan bir ev alırım” diyerek, burada yapılacak her projede yer almak istediğini ifade etti.
"ŞÜKRAN KÖYÜ BİR İDEAL DÜNYASI"
Sonsuz Şükran köyündeki gezinin ardından Lig TV naklen yayın yönetmeni Musa Çözen’e ait kerpiç evde dinlenen Hünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sonsuz Şükran köyüne ilk defa geliyorum, dilim tutuldu. Ne diyeceğimi bilemiyorum” diye konuştu.
Şükran köyünü başka bir zaman diliminden bir yer olarak nitelendiren Hünal, “Burası hani bir ideal dünyası. Bu ideal dünyanın çerçevesinin çok iyi çizildiği bir yer. Evler ve köy olağanüstü güzel. Evlerin iç ve dış yerleşimi olsun,mimarisi, kirişlerinden, köşelerinden kapılarına kadar o kadar güzel düşünülmüş ki, her şey kendi kendine yaşıyor insanlar bile olmadan. Evlerin kendilerine ait bir hayatları var burada. Ve bu gördüğünüz doku ve bunun içinde olmak bile inanılmaz huzur verici bir şey” ifadelerini kullandı.
Sonsuz Şükran Köyü Projesi’ni ‘çok büyük bir başarı’ olarak değerlendiren Hünal, gelmeden önce fotoğraflarına baktığını ancak fotoğrafların bile burayı yeterince anlatamadığını belirterek, “Gerçekten çok büyük bir başarı; böyle bir yerin bu kadar zamanda hayata geçmiş olması ve bu kadar yüksek estetik standartlarla, evrensel anlayışa sahip olması. Buranın çok fotoğrafına bakmıştım, gelmeden önce. Fotoğraflar burayı anlatamıyor. Evlerin ve renklerin güzelliğiyle gerçekten çok eşsiz bir ortam yaratılmış burada. Bunun üzerine üniversite tezi yapılabilir, yapılmalı zaten. Bu tür kaybolan kültürel bir birikimin günümüzde tekrar mükemmel bir şekilde hayata geçirilmesinin çok çok ender bir örneği burası. Buradan param olursa bir ev alırım. Buradaki projelerde, ne yapılacaksa her halükarda yer almak isterim. İster resim ve heykel yapmak olsun, gömlek dokumak veya sinema filmi yapmak olsun burası oldukça ilham verici bir yer” eklinde konuştu.
"ATLI OKÇULUK AVRUPA'DA ŞAMPİYONASI KONYA'DA OLABİLİR"
Cemal Hünal’ı sanatçıların mekanında görmekten ve ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken, “Hünal, atlı okçuluk alanında çok ciddi ve bence bir çığır açacak bir hamlenin ve oluşumun içerisinde. Biz Cemal’i herhalde bundan sonraki günlerde o tarafıyla da tanıyacağız. Bizim Sonsuz Şükran Köyü’ne getirdiğimiz arkadaşların hep çoğu birikimli insanlar, kendi birikimlerini de buraya, bölgemize getiriyorlar. Arzu ediyoruz ki, önümüzdeki dönemde sonbahar itibariyle Avrupa’da atlı okçuluk alanında Avrupa Şampiyonası’nda Cemal’in de Türkiye ayağını temsil ettiği, bizim geleneksel olan bu değerleri şimdi bu topraklarda görmek istiyoruz. Cemal’in geliş nedenlerinden birisi de bir bakıma bu. Eğer kısmet olursa, onun görüşmelerini yapıp, bunu Konya’da gerçekleştirmeyi düşünüyoruz inşallah. Çünkü, Konya’nın böyle bir şeye ihtiyacı var. Kendi geleneklerimizi, değerlerimizi yeni bir format içerisinde insanlara sunmak, tanıtmak çok önemli bir şeydir diye düşünüyorum”dedi.
Çavuş Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem de, Türk toplumuna mal olmuş ve tanınmış insanları Sonsuz Şükran Köyü’nde ağırlamaktan memnun olduklarını dile getirerek, “Cemal Hünal, bugün oynadığı bir filmde 3 milyon 600 bin kişiye ulaşmış, Issız Adam filmiyle rekor kırmış bir isim. Onunla burada olmaktan, Şükran Köyü’nü tanıtmaktan ayrıca farklı mutluyuz. Farklı projelerimiz de var. Hem Konya olarak hem Şükran Köyü olarak. Cemal Hünal’la birlikte önümüzdeki dönemde sinemaya emek vermiş ve sinemada, dizilerde çalışan birçok insanı bu yıl burada ağırlayacağımızı umut ediyoruz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA