• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
S.Ü.de sağlık hizmetindeki değişiklik konuşuldu
19 Nisan 2012 Perşembe 10:57

S.Ü.'de sağlık hizmetindeki değişiklik konuşuldu

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen Sağlık Bakanlığının Yeniden Yapılandırılması ve Kamu Hastane Birlikleri konulu panel, Süleyman Demirel Kültür Merkezind
Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Sağlık Bakanlığının Yeniden Yapılandırılması ve Kamu Hastane Birlikleri’ konulu panel, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Panelde sağlık hizmetlerinde yapılan yeni düzenlemeler ve bunların uygulama alanlarına yansımaları tartışıldı. Üniversite hastanelerinin de özellikle personel ve finansman sorunlarının çözüm bulması gerektiği yönünde görüş birliğine varıldı.
 
Moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Akgemci’nin yaptığı panelde İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın ve İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur sunumlarını paylaştı. Panele Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek,  Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş, Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, hastane başhekimleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
 
“SAĞLIK HİZMETLERİNE ULAŞMAK DAHA DA KOLAYLAŞTI”
 
 Konya’daki hastanelerin sağlık hizmeti kalitesini artırdığını söyleyen Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, “Sağlık Bakanlığı’nın yeniden yapılanmasıyla hem hasta hakları açısından hem de halk sağlığı hizmetleri açısından önemli gelişmeler yaşandı. Bu hizmetler kuşkusuz ki sağlık alanındaki hizmetleri daha da nitelikli hale getirilecektir. İlimizde sağlık hizmetlerine ulaşmak önceki yıllara göre daha da kolaylaştı. Personel hareketliliğinin düzene girmesi ve finansal sorunların çözümüyle artık Konya’daki hastaneler hizmet kalitesini iyice artırmış oldu.” dedi.
 
 “ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇÖZÜM BEKLİYOR”
 
 Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, Sağlık Bakanlığı’nın kamu hastanelerine ilişkin yeni düzenlemelerini değerlendirerek,“Kamu hastanelerinin tek çatı altında toplanarak kalitesinin artırılması, özelleştirilmesi ve yabancı personelin çalıştırılması söz konusudur. Ciddi sorunların bir araya toplanan hastaneler yoluyla çözülmesi amaçlanmaktadır.” dedi.
 
Sağlıkta dönüşüm çerçeveleri kapsamında birçok yeni düzenleme gerçekleştirildiğinin de altını çizen Prof. Dr Şahin, “Yeni programlar çerçevesinde sağlık hizmetlerinin yanında sağlık sektörüne finansal destek sağlayan kurumların da tek çatı altında toplanması söz konusudur. Bu programlar ile üniversite hastanelerinin personel ve finansman sorunu da çözüm bekleyen önemli bir konudur. Çünkü üniversite hastaneleri sağlık hizmetinin personel eğitimini ve sektörün bilimsel araştırmalarını yürüten kurumlardır.” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA