• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜde öğrencilerini kabul etmeye başladı
10 Ocak 2013 Perşembe 13:19

SÜ'de öğrencilerini kabul etmeye başladı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde açılan Mevlana ve Mevlevilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı ilk lisansüstü öğrencilerini kabul etmeye başladı.
SÜ Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, yaptığı açıklamada, açılan ana bilim dalıyla Mevlana araştırmalarında önemli bir adımın atıldığını belirtti.
Ana bilim dalına ilk öğrencilerini 2012-2013 eğitim öğretim yılında alacaklarını ifade eden Şimşekler, ''Bu ana bilim dalıyla son yıllarda Mevlana, Mevlevilik ve sema konularına artan ilgiden dolayı ortaya çıkan popüler bilgilerin doğru anlaşılması ve yorumlanması hedefleniyor.
Ayrıca Mevlana'nın eserlerinin bütün olarak değerlendirilmesi, Mevleviliğin tarih içerisinde yetiştirmiş olduğu şair, yazar, sanatçıların ortaya koydukları eserlerin en doğru şekilde incelenmesi ve tasnif edilmesi konusunda bir adım daha ileri gidilmiş olacak'' diye konuştu.
Şimşekler, alınacak öğrencilerle birlikte Mevlana ve Mevlevilik hakkında profesyonel ve uzman kişilerin de yetiştirileceğini dile getirdi.
Başvuruların 16 Ocak'a kadar kabul edileceğini anlatan Şimşekler, ''Henüz 36 kişilik kontenjan ayrıldı. Kontenjanlardan 28'i fen, edebiyat, ilahiyat, güzel sanatlar, dil, tarih, coğrafya, insani ve beşeri bilimler fakültesi mezunu olan adaylara, 8'i ise sayılan fakültelerin haricindeki bölüm ve fakültelerden mezun olan adaylar için ayrıldı'' dedi.
Şimşekler, yetişen öğrencilerin yurt içi ve yurt dışındaki Mevlevihanelerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle istihdam edilmesine olanak sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA