• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SÜde hizmet içi eğitim
15 Şubat 2011 Salı 16:32

SÜ'de hizmet içi eğitim

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinde, "Kamu Mali Yönetiminde Sorumluluk" konusu ele alındı.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörlüğü tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinde, "Kamu Mali Yönetiminde Sorumluluk" konusu ele alındı.
 
SÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Genel Sekreter Fazilet Uyar, fakültelerin dekanları, meslek yüksekokulları, yüksekokullar ve enstitülerin müdürleri, daire başkanları ve sekreterler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, toplantıya konuşmacı olarak katılan Maliye Bakanlığı Muhasebat Başkontrolörü Mehmet Sinan Koraltan'a teşekkür ederek seminerin faydalı geçeceğine inandığını söyledi.
 
Seminerde konuşan Başkontrolör Mehmet Sinan Koraltan, üst yöneticilerin kamu harcamaları konusunda sorumluluklarının 5018 sayılı kanuna göre belirlendiğine dikkat çekerek, "Kanuna göre üst yöneticilerin pek çok sorumluluğu var. Kamu harcama birimlerine mevzuatı iyi bilen kişilerin atanmasının son derece faydalı olacağına inanıyorum. Üst yöneticilerin kamu harcamalarında kaynakları etkili, ekonomik ve verimli şekilde kullanması gerektiği ilgili yasa ile ortaya konuluyor. Yöneticiler, mali yönetim ve kontrol sistemi işleyişini gözetmek ve bu kanunda belirtilen görev ile sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür. Kamu harcama birimlerine üst yönetici olarak mevzuatı çok iyi bilen kişilerin atanması bu anlamda çok daha doğru olacaktır. Çünkü kamu harcamalarının büyük bir kısmı ihale usulü ile gerçekleştirilmektedir. Üst yönetici ya da yardımcıları mevzuatı öğrenene kadar uzun süre geçmektedir. Üstelik bu birimdeki yöneticilerin sürekli değişmesi de sorun oluşturmaktadır" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA