• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sudan yatırım bekliyor
31 Mart 2009 Salı 11:06

Sudan yatırım bekliyor

Sudan, Konya'dan yatırım bekliyor.
Sudan Devlet Bakanı Abdülkadir Muhammed Zeyn, Devlet Bakanı Müsteşarı Usame Baki, Devlet Bakanlığı Genel Müdür Muhammed Emin, Devlet Bakanlığı Mekanik Mühendisi Muaz Ebubekir ve Sinkad Master Genel Müdürü Hişam Tevfik Taha’dan oluşan heyet Konya Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.
 
Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil tarafından karşılanan Sudan Devlet Bakanı Zeyn ve beraberindeki heyete Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda brifing verildi.
 
Sudan Devlet Bakanı Abdülkadir Muhammed Zeyn toplantıda yaptığı konuşmada bütün Sudan’ın Türkiye sevgisi ve ilgisi olduğunu belirterek, “Osmanlı Sudan’a kadar gelmiştir. Onun için birçok Sudanlının Türk asıllı olduğunu görürsünüz. Sudan dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkelerinden birisidir. Yeraltı kaynaklarımız zengindir. 3 bin yıl önce demirin ilk çıktığı yerdir. Tarımın dünya da yapıldığı ilk yerdir. 19 yıl önce Sudan’ın durumu çok kötüydü. Daha sonra yapılan devrimlerle Sudan gelişmeye başladı. Elimizdeki kaynaklar nedeniyle dünya ülkelerinin hedefi haline geldi. Petrol ve doğalgaz rezervleri mevcuttur. Birinci derece tarım ülkesidir. Verimli topraklara sahiptir. Pamuğun en kalitelisi Sudan’da yetişmektedir. Buğday yeterli değildir. Yağlı tohumlar mevcuttur. Susamın en kalitelisi yine Sudan’dadır. Ana hedef ziraat. Ancak sanayiye ihtiyacımız var” dedi.
 
Sudan’ın kalkınmakta olan bir ülke olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Zeyn, amaçlarının Sudan’la Türkiyearasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek olduğunu belirtti.
Zeyn, “Sayın Başkan, hep konuşmasında birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde oldukları konusuna ağırlık verdi. Konya olarak gerçekleştirmiş olduğunuz başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Kendi aranızda göstermiş olduğunuz işbirliği ve dayanışmadan dolayı sizi kutluyor, takdir ediyorum. Sayın Başkan yine ilerleme de kalkınmada Avrupa’nın deneyimlerinden faydalandıklarını ifade ettiler. Siz nasıl Avrupa’dan faydalandıysanız, biz de Türkiye’den faydalanmak istiyoruz. Sudan’la Türkiye’yi birbirine bağlayan manevi yönleri var. Sudan’ın Türkiye’nin tecrübelerine ihtiyacı var. Türkiye’nin yatırımına ihtiyacı var. Bilgi birikimine bile ihtiyacı var. Sudan’a gelin görün beraber işbirliği yapalım.  Her türlü işbirliğine ve desteğe hazırız” diye konuştu.
 
Ziyaret duyduğu memnuniyeti dile getiren KSO ve KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise, Konya sanayisi ve ekonomisi hakkında bilgi vererek, “Sudan’ı çok önemsiyoruz. Sudan’a giden sanayici ve işadamlarımız kendilerini Türkiye’de gibi hissediyorlar. Türkiye-Sudan kardeş ve dost iki ülkedir. İki ülke arasında tarihe dayanan dostluk ve kardeşliğimizin, bu ziyaretiniz sonrasında, ticari anlamda da artarak devam edeceğini ümit ediyorum. Bu şekilde kanımız uyuşurken, bunu ticaretle güçlendirmeliyiz” diye konuştu.
 
Konya sanayisinin bugün 80 değişik sektördeki üretimi ile bir ülkenin bütün isteklerini karşılayabilecek konumda olduğuna vurgu yapan Başkan Büyükhelvacıgil, “Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden birisi Konya’dır. Yüzölçümü itibariyle de ülkemizin en büyük yüzölçümüne sahiptir. Konya, tarım, sanayi ve turizm şehridir. Geleceğin yatırım şehri ünvanına sahip Konya, Türkiye’nin parlayan yıldız şehirlerindendir. Konya sanayisinde 80 değişik sektörde üretim yapılmaktadır. Birçok sektörde pazar lideriyiz. Bu sektörlerin başında makine imalat sanayi, otomotiv yan sanayi, tarım alet ve makineları, gıda, mobilya, teskstil, deri ve deri ürünleri, plastik ambalaj, tekstil gelmektedir. Tarım alet ve makineları üretiminde ülke pazarının yüzde 75’ine sahibiz. Araç üstü ekipmanlarda pazar lideriyiz” ifadelerine yer verdi.

Sudan Devlet Bakanı Zeyn ve beraberindeki heyet daha sonra Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde ki tesislerde gezi ve incelemelerde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA